Soud s Tymošenkovou začne nejspíš bez ní | E15.cz

Soud s Tymošenkovou začne nejspíš bez ní

Soud s Tymošenkovou začne nejspíš bez ní
Julia Tymošenková
• 
ZDROJ: čtk

Pavla Palaščáková

V ukrajinském Charkově má dnes odstartovat další proces s expremiérkou Julijí Tymošenkovou, jež už si v městském vězení odpykává sedmiletý trest za plynovou smlouvu s Ruskem. Tentokrát se vůdkyně opozice bude zpovídat z činnosti spjaté se společností Jednotné energetické systémy Ukrajiny (JESU), kterou v devadesátých letech minulého století řídila. Začátku řízení se zřejmě nezúčastní, požádala o uvolnění ze zdravotních důvodů.

Tymošenková se podle obžaloby dopustila trestných činů opakovaně. Je podezřelá z daňových úniků a přivlastnění státních prostředků. Údajně prý převedla na stát firemní dluh Rusku ve výši 405 milionů dolarů. Ke všem těmto činům mělo dojít v letech 1997 a 1998. Obhajoba tvrdí, že se žaloba neopírá o důkazy, a poukazuje na to, že Tymošenková v té době ve firmě obchodující s plynem nepracovala.

Němečtí lékaři tvrdí, že politička v současnosti není schopna účastnit se líčení. Vládnoucí Strana regionů ale tvrdí, že simuluje. „Po desetikilometrovém joggingu, o kterém paní Tymošenková hovořila ještě před půlrokem, a botách s vysokými podpatky, které nosila ve vazbě, nevěřím tomu, že tato žena je vážně nemocná a nemůže se ani hnout,“ citovala média představitele partaje Vadyma Kolešničenka.

I nový proces provází protesty Západu. „Francie opakovaně varovala Ukrajinu před využíváním právního systému k politickým účelům. Máme obavy, že tento nejnovější soud stejně jako předchozí nezabezpečí práva obhajoby dle mezinárodních norem,“ prohlásil například mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Bernard Valero.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!