Špinavé peníze a úplatky: Brazilská policie doporučila obvinit exprezidenta | E15.cz

Špinavé peníze a úplatky: Brazilská policie doporučila obvinit exprezidenta

Špinavé peníze a úplatky: Brazilská policie doporučila obvinit exprezidenta
Brazilský exprezident Lula da Silva
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Brazilská policie doporučila prokuratuře obvinit bývalého prezidenta Luise Inácia Lulu da Silva z korupce a praní špinavých peněz. Policie podle listu Globo viní Lulu i jeho manželku z přijetí úplatků od stavební firmy, která mu údajně poskytla i luxusní byt. Vyšetřování exprezidenta souvisí s velkou korupční kauzou kolem státní ropné společnosti Petrobras a znovu se rozjelo poté, co se Lulu pokusila prezidentka Dilma Rousseffová jmenovat do svého kabinetu, a zajistit mu tak faktickou imunitu.

Policejní vyšetřovatelé z jihobrazilského města Curitiba tvrdí, že bývalý prezident a jeho žena přijali úplatek ve výši téměř 2,5 milionu realů (18,6 milionu korun) od stavební firmy OAS v rámci korupčního systému, který spojoval přední brazilské politiky a státní firmy kolem společnosti Petrobras.

Lula rovněž podle policie získal luxusní byt v přímořském letovisku Guarujá poblíž Sao Paula. Policisté jej viní i z praní špinavých peněz. Sedmdesátiletý Lula provinění odmítá a již dříve uvedl, že byt není jeho a patří zmíněné firmě. Exprezident se znovu dostal do zájmu justice poté, co v červnu nejvyšší soud umožnil nové vyšetřování jeho korupčního případu. Prezidentka Rousseffová jej předtím jmenovala na pozici šéfa úřadu vlády, čímž dočasně zabránila, aby byl soudně vyšetřován.

Dočasně odvolaná prezidentka Rousseffová se bude v pondělí hájit v Senátu, kde v současnosti probíhá proces takzvaného impeachmentu. Ten může příští týden rozhodnout o jejím definitivní sesazení kvůli údajným rozpočtovým machinacím. V souvislosti s kauzou Petrobrasu je vyšetřována řada politiků včetně někdejších členů vlády i opozice.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!