Srážku letadel na Slovensku nezpůsobil technický stav strojů | E15.cz

Srážku letadel na Slovensku nezpůsobil technický stav strojů

Srážku letadel na Slovensku nezpůsobil technický stav strojů
Trosky jednoho z letadel, která se srazila na Slovensku
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Vyšetřovatelé čtvrteční tragické srážky dvou letadel s parašutisty na Slovensku vyloučili coby možnou příčinu nehody technický stav havarovaných letounů L-410 české výroby. Uvedl to zástupce leteckého a námořního vyšetřovacího útvaru slovenského ministerstva dopravy Juraj Gyenes, jež v zemi řídí vyšetřování nehod v civilním letectví. Při jedné z největších nehod svého druhu za poslední období na Slovensku přišlo o život sedm lidí, tři desítky parašutistů neštěstí přežily.

„Technickou příčinu jsme vyloučili, máme dostatek důkazů, že technika byla v pořádku,“ uvedl Gyenes, který zároveň popřel dřívější informace slovenských medií, že jedno z letadel mělo být přetížené.

Vyšetřovatelé nehody, ke které došlo na západě země během stoupání strojů ve výšce asi 1200 až 1500 metrů nad zemí, se podle Gyenese zaměří na vliv meteorologických podmínek či chybu pilotů na srážku letounů. Využijí k tomu také zkoumání trosek strojů, radarové záznamy a výpovědi svědků. Stroje nebyly vybaveny takzvanými černými skřínkami. Gyenes očekává, že výsledky zkoumání by mohly být známé v průběhu jednoho měsíce.

Technickou příčinu jsme vyloučili, máme dostatek důkazů, že technika byla v pořádku

Na palubě letadel bylo dohromady 34 parašutistů a čtyři členové posádek. Nehodu nepřežili všichni čtyři piloti letadel a tři parašutisté. Většině parašutistů, kteří měli v plánu nácvik hromadného seskoku z výšky čtyř kilometrů, se podařilo zachránit, když po srážce vyskočili z letadel. Mezi přeživšími byl i jeden Čech.

Policie, která v případu zahájila trestní stíhání z obecného ohrožení, informovala, že jeden z parašutistů seskok z letadla nepřežil. Další dva parašutisté zemřeli v troskách jednoho z letounů. Podle svědků tragičtějším následkům nehody zabránili piloti letadel, kteří se snažili udržet poškozené stroje co nejdéle v letu, aby parašutisté stihli stroje opustit před jejich zřícením na zem.

Hasiči a záchranáři začali s odstraňováním trosek letounů. Oba stroje se zřítily do lesního porostu, jedno z letadel následně začalo hořet.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!