Státní zaměstnanci na dovolené v cizině? Nebezpečné, zaznívá v Rusku | E15.cz

Státní zaměstnanci na dovolené v cizině? Nebezpečné, zaznívá v Rusku

Státní zaměstnanci na dovolené v cizině? Nebezpečné, zaznívá v Rusku
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

V Rusku se množí návrhy na zákaz zahraničních dovolených, jemuž by měli být vystaveni všichni zaměstnanci státních úřadů. Návrh podpořil místopředseda branného výboru Státní dumy Viktor Vodolackij i jeho kolega z ústavně-právního výboru Vadim Solovjov. Dovolená v cizině je prý nemorální a státní úředníci se navíc vystavují hrozbě kontaktu s cizími špiony.

Mnoho ruských byrokratů podle agentury TASS tráví v zahraničí kromě letní dovolené i novoroční svátky a pravoslavné Vánoce, připadající na leden. Podle Vodolackého by státní zaměstnanci měli trávit volno v Rusku, aby v nejisté mezinárodní situaci byli rychle dosažitelní. „Zákaz výjezdu by rovněž vyloučil možné provokace vůči našim lidem v cizině,“ soudí poslanec.

Podle Solovjova musejí státní zaměstnanci pochopit, že zájem státu je prvořadý. „Omezení některých práv v zájmu bezpečnosti státu není porušením ústavy,“ konstatoval Solovjov. „Vždyť státní zaměstnanci znají jisté informace, jejichž šíření by mohlo stát poškodit,“ dodal.

Svátky raději doma

Státní úředníci už loni v prosinci obdrželi neoficiální upozornění vlády, aby blížící se svátky trávili raději doma, napsal list Izvestija. Na doporučení, motivovaná sankcemi a finanční krizí, ale mnozí z nich nedbali. Média tehdy probírala zejména kauzu vicegubernátora Orelské oblasti Alexandra Rjavkina, který se oslavou Nového roku v Karlových Varech dokonce chlubil na facebooku.

Ani letos se ale možná ruští byrokraté nemusejí zahraniční cesty vzdát. List Izvestija otiskl seznam zemí, které by podle poslaneckých návrhů mohly být z turistického embarga vyjmuty. Jde o Čínu, Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán, Indii a Pákistán.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!