Studie: Už v roce 2050 může na Zemi žít deset miliard lidí

Počet lidí žijících na Zemi překročí psychologických deset miliard rychleji, než odhaduje Organizace spojených národů. Tvrdí to report neziskové organizace Population Reference Bureau (PRB), podle níž by se tak mohlo stát krátce po roce 2050.

Lagos, hlavní město Nigérie
3.9.2016 13:57   |  

Největším činitelem k populačnímu růstu je podle obou populačních odhadů prodlužující se doba dožití jedinců, lepší zdravotní péče a fakt, že se reprodukčního věku dožívá více jedinců, než dříve. Oficiální odhad OSN z roku 2015 hovoří o 9,6 miliardy lidí na planetě v roce 2050, PRB však odhaduje dokonce 9,9 miliardy. Za vyšším odhadem prý stojí započtení vlivu zvyšující se dostupnosti kvalitních potravin v rozvojových zemích.

Regionem s nejrychlejším předpokládaným růstem počtu obyvatel v příštích 35 letech bude Afrika. Například populace Nigerie se prý do roku 2050 zdvojnásobí, už nyní tvoří polovinu obyvatelstva lidé mladší 15 let. „Více než polovina populačního růstu se odehraje v Africe,“ tvrdí loni vydaný odhad OSN. Rok 2050 bude ale například pro Evropu znamenat úbytek obyvatelstva, z dnešních 740 milionů prý toto číslo klesne na 728 milionů.

Aktuálně podle reportu žije v městských a příměstských oblastech 54 procent populace. PRB se kromě predikce růstu světové populace zaměřil také na další aspekty „kvality života“ na Zemi. Podle jeho analytiků se zvýšil podíl lidí s přístupem ke kvalitním zdrojům pitné vody, zároveň také varoval před stále platícím a již dříve vysledovaným jevem, podle kterého mají obyvatelé s vyššími příjmy tendenci generovat více odpadu. To prý může významně ovlivnit kvalitu životního prostředí v rozvojových zemích s rychlejším ekonomickým růstem, například Pákistán či Zambii.


Čtěte také:

Bill Gates: V roce 2035 už skoro nebudou existovat chudé země

Experti: Česko není připraveno na stárnutí populace, chybí systém péče

Čína chce do roku 2020 zalidnit města 100 miliony vesničany

 Marek Schwarzmann Autor: Marek Schwarzmann redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web