Sudetští Němci z Rakouska mají zájem o svůj majetek v Česku | E15.cz

Sudetští Němci z Rakouska mají zájem o svůj majetek v Česku

Sudetští Němci z Rakouska mají zájem o svůj majetek v Česku
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Drtivá většina sudetských Němců a jejich potomků žijících v Horních Rakousích má zájem o odškodnění za majetek, o který přišli kvůli odsunu z Československa po druhé světové válce. Českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka s takovým požadavkem během tiskové konference v Linci konfrontoval předseda zemského sdružení sudetských Němců v Horních Rakousích Peter Ludwig. Zaorálek uvedl, že to pro něj není téma.

Ludwig, jehož sdružení má prý kolem 3000 členů, vystoupil na závěr tiskové konference po jednání Zaorálka s rakouským ministrem zahraničí Sebastianem Kurzem. Šéfovi české diplomacie přitom sdělil, že z ankety mezi členy jeho spolku vyplynulo, že velká většina z nich by se stále nechtěla vzdát nároku na svůj majetek v Česku. ČTK později upřesnil, že takové přesvědčení vyjádřilo v korespondenčním hlasování 95 procent dotázaných.

Předseda regionálního sudetoněmeckého sdružení proto požádal Zaorálka, aby takový postoj tlumočil v Praze. Řekl také, že není pro to, aby se konkrétní majetek sudetských Němců ještě vracel, ale měla by se za něj bývalým majitelům a jejich potomkům vyplatit náhrada. Podpořil by také zřízení fondu, z něhož by se financovaly společné česko-rakouské projekty.

„Pro mě to není téma, protože si myslím, že my nemáme žádnou potřebu s rakouskou stranou řešit to, co jsme v případě česko-německých vztahů řešili Česko-německou deklarací (z roku 1997),“ uvedl v reakci Zaorálek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!