Svědectví Češky v EK: Všude je chaos, nesmíme z budovy

Dvojnásobný šok zažili dnes po ránu pracovníci Evropské komise poté, co teroristé zaútočili na bruselském letišti Zaventem a následně v metru. Sotva se začali strachovat o kolegy, kteří se mohli vyskytovat během výbuchů v odbavovací letištní hale, explodovala nálož na stanici metra Maalbeek, která se nachází přímo ve čtvrti evropských institucí. Někteří dorazili do práce v šoku poté, co je z metra evakuovali, popsala ČTK jedna z Češek pracujících v Evropské komisi.

 Auto blokuje příjezd na bruselské letiště (22. března)
22.3.2016 12:15   |  

„Krátce po deváté přišel kolega, přijel autem a byl bledý jako stěna. Řekl nám, že se něco stalo na Maalbeeku, což je stanice metra asi sto metrů od naší kanceláře. Tak jsme začali obvolávat kolegy, jestli jsou v pořádku. Poslední holka, která přišla, plakala. Evakuovali je z metra na stanici Schuman, o stanici dřív, a když šla pěšky do práce, tak musela projít kolem Maalbeeku a viděla hodně zraněných a zakrvácených lidí,“ uvedla.

Dopoledne podle ní zaměstnanci Evropské komise byli stěží schopni pracovat. Měli zakázáno vycházet z budov, byl vyhlášen nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření. „Je to problém pro kolegy, co mají děti ve školkách a školách, protože některé chtějí zavřít,“ upřesnila.


ONLINE: V bruselském metru a na letišti útočili teroristé, zabili desítky lidí


Informace o aktuálním dění čerpají z belgických médií, průběžně je také informují jejich nadřízení. Až bude povoleno vycházení, dostane se prý domů pěšky, protože bydlí nedaleko. „Metro jo kompletně zavřeno,“ připomněla.

Pozastavila se nad tím, že belgická policie v minulých dnech veřejnost ujišťovala, že je připravena na případnou odvetu islamistů poté, co byl v pátek v Bruselu zadržen jediný přeživší strůjce pařížských atentátů Salah Abdeslam. „Prý se na to připravovali. Momentálně je ale všude totální chaos, vypadává mobilní síť, protože všichni telefonují nebo visí na internetu,“ uvedla česká zaměstnankyně Evropské komise.


Čtěte také:

Evropské akcie po útocích v Bruselu padají, ztrácejí aerolinky a hotely

V bruselském metru zahynulo až 15 lidí, zraněných je 55

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Americké clo na dovoz čínské oceli dosáhne až 450 procent

Americké clo na dovoz čínské oceli dosáhne až 450 procent

Spojené státy pokračují v boji proti dovozu levné ocele z Číny. Americké ministerstvo obchodu v noci na dnešek oznámilo, že uvalí finální antidumpingová a antisubvenční cla na… více

Komerční prezentace
Mobilní web