Švédsko má problémy s ubytováním uprchlíků, část dá na výletní loď | E15.cz

Švédsko má problémy s ubytováním uprchlíků, část dá na výletní loď

Švédsko má problémy s ubytováním uprchlíků, část dá na výletní loď
Migranti ve Švédsku, ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Švédsko, které se podobně jako Německo potýká s nedostatkem ubytovacích kapacit pro žadatele o azyl, ubytuje necelých 1300 běženců na výletní lodi. Informoval o tom zpravodajský portál The Local. "Je to trochu nezvyklé," uvedl mluvčí švédského přistěhovaleckého úřadu Willis Aaberg k dohodě o ubytování 1260 uprchlíků na výletní lodi. "Není to něco, na co jsme zvyklí. Pro Švédsko je to nové a je to nové také pro rejdařský průmysl," dodal.

Zatím není jasné, kde bude loď kotvit. Již dříve, když úřady o záměru využít k ubytování azylantů plavidla informovaly, se uváděly přístavy ve městech Stockholm, Göteborg, Malmö či Gävle. Původně měli první běženci na lodi bydlet již o Vánocích, nyní se předpokládá, že se tak stane počátkem dubna.

Desetimilionová země letos přijala přes 150 tisíc žadatelů o azyl, což ze Švédska činí jednu z hlavních migračních destinací v Evropské unii. Švédsko, které letos očekávalo až 190 tisíc žadatelů o azyl, má ale značné potíže s ubytováním běženců. Na počátku prosince skandinávské království otevřelo první stanový tábor.

Švédský premiér Stefan Löfven na konci listopadu oznámil, že jeho země je nucena zpřísnit hraniční kontroly i dosud vstřícnou azylovou politiku. Od té doby se počet běženců přicházejících do Švédska znatelně snížil.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!