Švédsko vydalo zatykač na zakladatele WikiLeaks

18.11.2010 18:28   |  

Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks specializujícího se na zveřejňovaní tajných dat, má být zatčen. Zatýkací rozkaz na něj vydalo švédské státní zastupitelství kvůli podezření, že tento kontroverzní Australan se ve Švédsku dopustil znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku. Na základě rozhodnutí stockholmského soudu byl pak zatykač rozšířen na mezinárodní. Oznámila to dnes švédská média s odvoláním na justiční místa.

Devětatřicetiletý Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popírá. Případ se vztahuje k jeho stykům se dvěma ženami během srpnové návštěvy této skandinávské země.

Státní zástupkyně Marianne Nyová zdůvodnila vydání zatykače tím, že vyšetřovatelé nedokázali podezřelého přimět k tomu, aby se dostavil k výslechům. Příslušný stockholmský soud pak odpoledne schválil rozšíření zatykače na mezinárodní. Assange je nyní mimo Švédsko a místo jeho pobytu není známo.

Obviněný už dříve naznačoval, že za jeho obviněními ze sexuálních deliktů mohou stát americké služby; byl prý australskými tajnými službami před podobnou možností varován.

Assange se původně chtěl ve Švédsku usadit, ale s pokusem získat tam povolení k pobytu neuspěl.

Assangeho server letos zveřejnil statisíce tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu a Iráku. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu. Média později informovala, že WikiLeaks hodlá publikovat další, mnohem větší balík tajných informací o americké angažovanosti v Iráku, Assange to však později popřel jako „pomluvu konkurence“.

Přesto americké ministerstvo obrany mezi tím zmobilizovalo tým 120 lidí, kteří podrobně zkoumali archivy Pentagonu a snažili se „odhadnout možný dopad“ takového úniku. Pentagon se obával, aby dokumenty neobsahovaly údaje o informátorech, bezpečnostních silách nebo o citlivé infrastruktuře Iráku.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky se musí slučovat, aby vydělaly, míní šéf Deutsche Bank

Evropské banky by se měly více slučovat, mohlo by to podpořit ziskovost v evropském bankovním sektoru. Prohlásil to generální ředitel německého bankovního domu Deutsche Bank John… více

Mobilní web