Světoví lídři v OSN schválili plán na vymýcení chudoby a ochranu Země | E15.cz

Světoví lídři v OSN schválili plán na vymýcení chudoby a ochranu Země

Světoví lídři v OSN schválili plán na vymýcení chudoby a ochranu Země
Sídlo OSN v New Yorku
• 
ZDROJ: Geoffreyq via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)
25. září 2015 • 18:17
Světoví politici se dnes sešli, aby oficiálně schválili ambiciózní Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 obsahující celkem 17 závazků, které by během příštích 15 let měly vést k vymýcení extrémní chudoby a hladu. S plánem už předem souhlasilo všech 193 členských států OSN.

Papež přítomný na zasedání dnes přijetí cílů udržitelného rozvoje označil za „důležité znamení naděje“. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun plán popsal jako „univerzální, transformativní a ucelenou agendu, kterou lze vnímat jako historický obrat ve vývoji světa“.

Cíle udržitelného rozvoje nahrazují osm Rozvojových cílů tisíciletí přijatých v září 2000. Navržený program pro období 2015 až 2030 klade důraz na boj s nerovnostmi. Zahrnuje i otázky infrastruktury, energií, spotřeby, biodiverzity, oceánů a industrializace.

Českou republiku v New Yorku zastupují vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministryně Karla Šlechtová. Ta má v zastoupení prezidenta Miloše Zemana vystoupit v debatě o rovnosti mezi pohlavími. Hlavním bodem jednání ministryně Šlechtové v New Yorku je však agenda související s takzvanou Třetí konferencí OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst Habitat III, která se uskuteční příští rok.

Prezident Zeman se do New Yorku chystá osobně. V noci z úterý na středu středoevropského času ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN přednese projev, v němž se chystá vyzvat světové společenství k jednotě v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát.

Autor: ČTK
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!