Sýrie má šanci na příměří, brzy má platit částečný klid zbraní

Úderem syrské půlnoci (dnes ve 23.00 SEČ) má v zemi začít platit částečný klid zbraní. Bojující strany musejí do dnešního poledne potvrdit svůj souhlas s ukončením bojů, v opačném případě budou čelit útokům západní koalice, Ruska a syrské armády. Z příměří jsou také vyloučeny teroristické skupiny jako Islámský stát nebo Džabhat an-Nusrá. Na podmínkách příměří se dohodly tento týden Spojené státy a Rusko.

Následky bombardování v Sýrii
26.2.2016 7:21   |  

Zatím se ale znesvářené skupiny pokoušejí využít zbývající čas a bojují, seč mohou. Například město Chanásir, kterého se v úterý zmocnili bojovníci IS, včera znovu dobyla syrská armáda s leteckou podporou Rusů. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden v souvislosti s příměřím vyvíjel horečnou aktivitu.

Obvolával světové vůdce, vedle Baracka Obamy mluvil například s lídry Íránu, Izraele a Saúdské Arábie. Otevřel také koordinační centrum, kde mohou zúčastněné strany nahlásit případná porušení příměří. Putin oznámil, že už získal ujištění některých skupin o dodržení klidu zbraní. Syrské opoziční síly jsou ale spíše skeptické. Obávají se, že pod záminkou boje s islamisty bude ruské letectvo útočit i na ně.

Také Západ na Putinovo úsilí pohlíží s jistou nedůvěrou. Například britská vláda Rusy podezírá, že chce využít klidu zbraní a upevnit postavení syrské armády, jíž dodává zbraně i taktické rady.

U syrské opozice panuje vůči ruským snahám spíše skepse. Obává se, že ruské útoky na islamisty budou mířit i na její bojovníky.

Někteří experti nicméně připouštějí, že by úsilí ruského prezidenta mohlo znamenat svítání na lepší časy a přehodnocení dosavadní strategie. „To, že Putin do příměří vložil svůj politický kapitál, působí slibně,“ domnívá se britský list The Guardian.

O smír v Sýrii se bojuje i na jiné frontě. OSN se chystá sezvat zástupce válčících stran k novému mírovému jednání. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura včera slíbil, že datum schůzky oznámí během dnešního dne.

Poslední kolo rozhovorů na přelomu ledna a února skončilo nezdarem, navíc za sebe znesvářené skupiny vyslaly prostředníky. Tentokrát jsou k jednacímu stolu poprvé přizváni i zástupci Íránu, Turecka a Saúdské Arábie.


Čtěte také:

Kerry: Rusko a USA se dohodly na příměří v Sýrii

Sýrie má křehkou naději na příměří, strany konfliktů ale mají rozdílné cíle

Rusko je připraveno diskutovat o příměří v Sýrii

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Elektromobilem přes Evropu. Evropská komise chce více nabíjecích stanic

Evropská komise chce snížit emise oxidu uhličitého, pomoci tomu má větší prodej elektromobilů. Zákazníky má přesvědčit o jejich nákupu větší počet nabíjecích stanic. více

Mobilní web