Syrská opozice obvinila Damašek, že maří úsilí o zahájení jednání

Úsilí o zahájení mírových rozhovorů o Sýrii maří ti, kteří jsou zodpovědní za bombardování a vyhladovění civilistů. Ve svém prohlášení to dnes uvedla opoziční vyjednávací komise (HNC), která byla ustavena v prosinci na jednání v Saúdské Arábii. Opozice by se dnes měla vyjádřit ke své účasti na rozhovorech, které mají začít v pátek v Ženevě.

 město Zahraa, Sýrie,
28.1.2016 12:58   |  

Opoziční uskupení v této souvislosti napsalo generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi a žádá ho o to, aby byla dodržována loňská rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která hovoří o ukončení bombardování civilních oblastí a obléhání měst. „Bereme naši účast na jednání vážně. Zahájení jednání ale maří ten, kdo bombarduje civilisty a nechává je vyhladovět,“ uvedla komise HNC a obvinila tak z odkladu jednání syrský režim.

Rozhovorů se mají zúčastnit zástupci syrské vlády a jejích oponentů, jednat ale budou nejprve nepřímo přes prostředníky. Nepanuje ale shoda na tom, kdo z opozice by měl do Ženevy dorazit. Rusko prosazuje i účast syrských kurdských uskupení. Zásadně proti účasti Kurdů je ale Turecko. Podle Ankary kurdská Strana demokratické unie (PYD) spolupracuje s tureckými Kurdy ze Strany kurdských pracujících (PKK), řazené k teroristickým organizacím. Na druhou stranu jsou ale kurdské milice YPG jedním z nejdůležitějších spojenců západní koalice v Sýrii. Pod kontrolou mají rozsáhlé oblasti na severu a severovýchodě země, kde bojují proti radikálům z Islámského státu.

Proti účasti Kurdů, jichž jsou v Sýrii asi dva miliony, jsou i některé z dalších syrských opozičních skupin, jiné ji naopak vyžadují. Hajsám Manna z opozičního uskupení Syrská demokratická rada ve středu uvedl, že do Ženevy nepojede, jestliže tam nebudou právě i vůdci kurdských uskupení. Dnes oznámil, že sestavil seznam „nezbytných účastníků“ jednání, který zaslal zástupcům OSN, Ruska a Spojených států. Jak Manna uvedl v rozhovoru s agenturou AP, nemyslí si, že jednání začnou již v pátek.


Čtěte také:

OSN: EU by mohla přijmout víc uprchlíků ze Sýrie

Mnoho much jednou ranou. Ruský zásah v Sýrii nese typický putinovský rukopis

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web