Syrské jednotky dobyly baštu povstalců v provincii Latákíja

aktualizováno Syrská armáda dobyla z rukou protivládních povstalců město Rabíja, jejich poslední baštu v přímořské provincii Latákíja. Informovala o tom státní média a opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle nich ofenzivu podpořilo ruské letectvo a ruští důstojníci se částečně podíleli i na pozemní operaci. Při sobotních náletech, které podle SOHR rovněž provedlo Rusko, zemřelo podle nové bilance ve městě Chašam nedaleko Dajr az-Zauru nejméně 63 lidí.

 Ilustrační foto
24.1.2016 16:46   |  

Vysoký činitel režimu Bašára Asada Hilál Hilál podle agentury AP dal najevo, že vláda vzhledem k bojovým úspěchům v posledních dnech nemíní při nadcházejících jednáních dělat žádné další ústupky. „Nebudeme dnes dávat to, co jsme nedali v posledních pěti letech,“ prohlásil Hilál, když v sobotu navečer navštívil jednotky v oblastech u Damašku, z nichž nedávno armáda vytlačila povstalce.

Své výroky Hilál pronesl před plánovanými rozhovory v Ženevě mezi zástupci syrské vlády a opozice, jež by mohly přinést ukončení konfliktu, který trvá už téměř pět let a vyžádal si více než 250 tisíc mrtvých. Rozhovory by měly začít v pondělí, ale počítá se se zpožděním kvůli trvajícím neshodám stran. Opozice žádá odchod Asada, ale prezident je ochoten odejít jen na základě hlasování Syřanů.

V leteckých úderech na pozice bojovníků radikální organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku o víkendu pokračovala i koalice vedená Spojenými státy. Podle dnešního sdělení americké armády v sobotu provedla celkem 23 náletů - 16 v Iráku a sedm v Sýrii.

Od roku 2012 v rukou povstalců

Rabíja byla v rukou povstalců od roku 2012 a hlavní slovo zde měly milice etnických Turkmenů a fronta An-Nusra, která je napojena na teroristickou síť Al-Káida, uvedla agentura AFP. Podle šéfa SOHR Ramího Abdal Rahmána vládní jednotky město obklíčily a získaly i 20 okolních vesnic. Při konečné ofenzivě prý hrálo podstatnou roli ruské letectvo.

Sobotní nálety poblíž Dajr az-Zauru, správního střediska stejnojmenné východosyrské provincie, mají podle opozičních aktivistů už přes šest desítek obětí. Zemřelo i devět dětí. Během uplynulých dvou dní letouny útočily i ve městě Rakka, které je hlavní základnou radikálů takzvaného Islámského státu v Sýrii, zemřelo tam 44 lidí.

Čtvrt roku pod ruskými nálety

Ruské letectvo se účastní bojů v Sýrii od konce loňského září. I díky němu se syrské armádě podařilo dobýt podle ruských a syrských zdrojů 250 vesnic a měst. Rusové tvrdí, že se zaměřují na bojovníky takzvaného Islámského státu (IS) a další extremisty, západní koalice a část syrské opozice ale poukazují na to, že ruské nálety ničí také tu část opozice, s níž Západ spolupracuje.

Syrská válka si vyžádala životy asi čtvrt milionu lidí, další miliony občanů kvůli ní musely opustit svůj domov. V pondělí by měly v Ženevě začít rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí, kvůli nedořešeným sporům však není jasné, zda jejich zahájení nebude odloženo.


Čtěte také:

Domluvte se na seznamu uznané syrské opozice, vyzývá OSN

Sýrie propustila z vězení 35 představitelů opozice

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web