Syrský režim a povstalci podepsali dohodu o příměří | E15.cz

Syrský režim a povstalci podepsali dohodu o příměří

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že syrský režim a rebelové podepsali dohodu o příměří. Jeho garanty jsou Rusko a Turecko. Obě strany konfliktu jsou prý rovněž připraveny zahájit mírová jednání. Uzavření dohody o klidu zbraní následně potvrdila i syrská armáda.

Příměří se netýká Islámského státu, bývalé fronty An-Nusra a jejich spojenců. Zástupci exilové opozice příměří podpořili, povstalci bojující v Sýrii se zatím nevyjádřili.

Bojové operace v zemi skončí o půlnoci místního času. Příměří se netýká Islámského státu, bývalé fronty An-Nusra a jejich spojenců. Zástupci povstalců se zatím jednoznačně nevyjádřili.

Už dříve jsme informovali o tom, že Rusko po Aleppu předpovídá příměří i pro další části Sýrie.

Klid zbraní budou podle Putina provázet mírové rozhovory mezi vládou syrského prezidenta Bašára Asada a opozicí. Obě strany konfliktu se rovněž setkají u jednacího stolu během rozhovorů, které se uskuteční v kazašské Astaně. Kdy se tyto rozhovory uskuteční, již ruský prezident neuvedl.

Rusko nechce návrat ke studené válce, prohlásil Putin

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua bude příměří zahrnovat 62 tisíc opozičních bojovníků po celé Sýrii. Ruská armáda spolu s Turky budou prý dodržování klidu zbraní monitorovat.

Zatímco Rusko patří k hlavním spojencům syrského režimu, Turecko vždy podporovalo umírněnou protivládní opozici.

Syrská národní rada (SNC), hlavní syrská exilová opozice, vyhlášení příměří podpořila, uvedl její mluvčí Ahmad Ramadán. "Národní rada podporuje dohodu a vyzývá všechny strany, aby se jí řídily," dodal.

Prezident Putin zároveň oznámil, že ruská armáda sníží počet svých vojáků působících v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, již neupřesnil. Jak nicméně uvedl, Rusko bude pokračovat "v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii" a v podpoře Asadovy armády.

Ruské tankery možná pašovaly palivo pro Bašára Asada, sehrálo klíčovou úlohu při bombardování

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!