Syrští povstalci dobyli strategický hraniční přechod do Iráku

aktualizováno Povstalci v Sýrii s leteckou podporou aliančních sil dobyli v noci na dnešek syrsko-irácký hraniční přechod Tanf, který je důležitým strategickým bodem. Tvrdí to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Bojovníci z teroristické organizace Islámský stát (IS) ho měli v držení od loňského května. IS na hranicích s Irákem stále kontroluje přechod Bukamal ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur.

 Chvilka klidu než se spustí další palba.
5.3.2016 19:51   |  

Povstalci, kteří přechod Tanf na jihovýchodě Sýrie v provincii Homs dobyli, přišli podle SOHR na syrské území z nedalekého Jordánska.

V Sýrii platí již týden příměří, které ale nezahrnuje radikální skupiny Islámský stát a frontu An-Nusra. Útoky na ně mohou podle dohody o příměří pokračovat.

Syrský režim a povstalci se vzájemně obviňují z nedodržování příměří. Organizace SOHR, která situaci v Sýrii sleduje z Británie, dnes uvedla, že za předchozí týden bylo v oblastech, v nichž má klid zbraní platit, zabito 135 lidí. Přes 550 lidí bylo podle ní zabito mimo dohodnutý klid zbraní. Podle pátečního vyjádření OSN je příměří v zásadě dodržováno.


Přečtěte si exkluzivní reportáž ze Sýrie: Poledne martyrů


Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že zaznamenalo za posledních 24 hodin v Sýrii devět případů porušení příměří. Šest se odehrálo v oblasti provincie Halab, jedno v Damašku, jedno v Latákíji a jedno v Dará. Z území Turecka došlo rovněž k útoku na cíle v provincii Idlib, dodala Moskva.

I kurdské milice YPG informovaly o útocích turecké armády na své pozice u města Kámišlí na severovýchodě země. Při útoku utrpěla jedna osoba těžké zranění. Milice YPG jsou důležitým partnerem Američany vedené koalice proti IS. Turecko ale tyto milice považuje za teroristickou organizaci.

Podmínka mírových rozhovorů

Klid zbraní je podmínkou mírových rozhovorů, které mají v Ženevě pokračovat příští týden. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura očekává, že rozhovory začnou 10. března. Schůzky podle něj budou stejně jako koncem ledna probíhat nepřímo. „Někteří přijedou již devátého. Jiní, kvůli problémům s hotelovou rezervací, přijedou 11. března. Ostatní pak 14. března,“ citovala dnes agentura Reuters de Misturu. „Povedeme přípravná jednání a pak to detailně probereme s každou ze skupin zvlášť,“ dodal zmocněnec OSN.

Občanská válka v Sýrii si za pět let vyžádala přes čtvrt milionu obětí a způsobila masovou vlnu uprchlíků do Libanonu, Turecka a Evropské unie. Podle únorové statistiky OSN vyhnala válka z domovů přes 13 milionů Syřanů, z toho 4,8 milionu jich uteklo do zahraničí.

Příměří pomohlo ke zlepšení dodávek humanitární pomoci do některých oblastí Sýrie, ale podle de Mistury syrská vláda nepostupuje s pomocí dost rychle.

V Iráku je přechod známý pod názvem Al Waleed:


Čtěte také:

Syrské volby v dubnu? Provokativní a nerealistické, míní Hollande

Opozice tvrdí, že syrská vláda nedodržuje příměří

Až na výjimky je příměří v Sýrii dodržováno, tvrdí OSN

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Yahoo si kvůli hackerkém útoku vykoledovalo žalobu za nedbalost

Americká internetová společnost Yahoo čelí žalobě v důsledku útoku hackerů, při kterém jí byly ukradeny údaje týkající se minimálně 500 milionů uživatelských účtů. Žalobu podal… více

Mobilní web