Takata odmítla vytvořit fond pro oběti vadných airbagů | E15.cz

Takata odmítla vytvořit fond pro oběti vadných airbagů

Takata odmítla vytvořit fond pro oběti vadných airbagů
Vystřelené airbagy po nárazovém testu
• 
ZDROJ: Mic, Flickr.com (CC BY 2.0)
11. července 2015 • 08:42
Japonská společnost Takata odmítla návrh na vytvoření fondu pro odškodňování obětí jejích vadných airbagů. Oznámil to americký senátor Richard Blumenthal, který vytvoření fondu navrhl při červnovém slyšení, jež se problémy s airbagy zabývalo. S vadnými airbagy firmy Takata je spojeno minimálně osm úmrtí a více než stovka zranění.

Nafukovací systém airbagů může explodovat a mohou z něj do vozu vyletět části kovu. Od roku 2008 byly svolány k opravám už desítky milionů automobilů vybavených airbagy od Takaty.

Výkonný viceprezident Takaty Kevin Kennedy podle senátora uvedl, že firma v současnosti nepovažuje vytvoření fondu za nutné. „Takata zjevně není ochotna uznat svou zodpovědnost za tato tragická úmrtí a zranění, nebo poskytnout spravedlnost obětem a jejich blízkým,“ prohlásil senátor.

Americká automobilka General Motors loni vytvořila fond na odškodňování obětí nehod způsobených vadnými přepínači u zapalování, do kterého vložila 600 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun). Automobilka obdržela přes 4300 žádostí o odškodné. Nehody způsobené problémy se zapalováním si vyžádaly přes 120 lidských životů, píše agentura Reuters.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!