Tlak na Řecko kvůli migraci sílí. Podle Atén je kritika nespravedlivá | E15.cz

Tlak na Řecko kvůli migraci sílí. Podle Atén je kritika nespravedlivá

Tlak na Řecko kvůli migraci sílí. Podle Atén je kritika nespravedlivá
Oběti. Příval migrantů do uprchlického tábora na ostrově Lesbos neutuchá. Agentury varují, že počty obětí Egejského moře mezi Tureckem a Řeckem rostou alarmujícím tempem
• 
ZDROJ: čtk

Karolína Flaszová

Požadavky na problematickou zemi jsou přehnané a úvahy o jejím vyloučení ze Schengenu nebezpečné, míní někteří komentátoři.

Řecko se opět dostává pod palbu kritiky z Evropské unie, tentokrát v souvislosti s uprchlickou krizí. Osmadvacítka mu vytýká, že zanedbává ostrahu vnější hranice, takže riskuje, že se ocitne v izolaci.

Kritické výroky zaznívají hlavně z Německa, Švédska a Rakouska, kam míří většina běženců. „Řecko má jedno z největších námořnictev v Evropě. Je mýtus, že řeckotureckou hranici nejde ohlídat,“ prohlásila rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová.

Zpráva Evropská komise zmiňuje vážné nedostatky ve správě řecké vnější hranice. Problematická je registrace imigrantů včetně snímání otisků prstů a systematické kontroly cestovních dokladů. Řecko patrně dostane tři měsíce na nápravu. Selže-li, bude možné spustit proceduru, která uvnitř Schengenu umožní kontroly hranic až na dva roky.

Není však jasné, nakolik seriózní jsou mediální spekulace o vyhazovu problémového státu z schengenského prostoru. „Neexistuje plán na vyloučení Řecka z čehokoli,“ citoval před pár dny The Guardian mluvčí komise Natashu Bertaudovou.

Atény: Kritika je nespravedlivá
Řecko opakovaně tvrdí, že vinu za pokračující příliv uprchlíků nese Turecko, které nerespektuje dohodu s EU. Kritika od osmadvacítky navíc není podle Atén spravedlivá, protože selhává snaha ulevit zemi rozdělením běženců mezi členské země. Ministr pro migraci navíc tvrdí, že Řecko potřebuje větší pomoc s ostrahou. „Žádali jsme 26 hlídkových člunů, dostali jsme osm. Chtěli jsme 1800 strážníků, dostali jsme osm set. Žádali jsme 47 sanitek a nezískali žádnou,“ uvedl.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas však uvedl, že takovou úvahu vznesl na unijní schůzce ministrů vnitra Belgičan Jan Jambon. „Přišel také s nějakým nebezpečným nesmyslem na vybudování koncentračního tábora v Řecku pro 400 tisíc lidí. Všichni jsme to přešli,“ citovala Muzalase al-Džazíra.

Někteří komentátoři tvrdí, že by odstřihnutí Řecka uprchlíky stejně nezastavilo. Jen by tam prohloubilo euroskeptické nálady a nechuť k reformám a odradilo investory. Varují tak před obětováním unijních výdobytků za nejistý zisk. Objevují se i názory, že unijní očekávaní od Atén jsou přemrštěná.

„Minulý rok přišlo do jedenáctimilionového Řecka 850 tisíc imigrantů. Žádná vláda by si s tím nedokázala poradit za použití mírných prostředků,“ uvedl The Financial Times. Zazněla i varování před uzavřením hranice mezi Řeckem a Makedonií či Chorvatskem a Slovinskem, jež způsobilo izolaci Řecka a městnání uprchlíků.

Jejich proud totiž neustal ani v zimě a dá se předpokládat, že na jaře ještě zesílí. Podle Mezinárodní organizace pro migraci v prvním měsíci roku podnikalo každý den riskantní cestu z Turecka do Řecka na 1700 lidí, což je více než za loňský leden.

Autor: Karolína Flaszová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!