Třetí největší německá spolková země zastavila příjem migrantů | E15.cz

Třetí největší německá spolková země zastavila příjem migrantů

Třetí největší německá spolková země zastavila příjem migrantů
Běženci na nádraží Keleti v Budapešti
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Jihoněmecká spolková země Bádensko-Württembersko dnes až do odvolání zastavila přijímání nových migrantů. S odvoláním na úřad předsedy zemské vlády o tom informovala agentura DPA. Třetí největší německá země od soboty přijala prý už 3900 osob. Nedostatky v řešení uprchlické krize v Německu dnes kritizovala jedna z největších místních nevládních organizací na ochranu práv uprchlíků.

„Bádensko-Württembersko dnes už nemůže nikoho přijmout, všechny volné kapacity jsou prozatím vyčerpány,“ uvedl šéf úřadu zemské vlády Klaus-Peter Murawski. Spolková země v jihozápadní části Německa je třetí největší co do rozlohy i počtu obyvatel, žije v ní přes 10 milionů lidí.

Do Mnichova mezitím i dnes přijížděli stále noví migranti. Jejich počet se ale od víkendu snížil. Od půlnoci do dnešního poledne dorazilo do bavorské metropole asi 1700 lidí. V úterý jich bylo celkem asi 3300. Od okamžiku, kdy v pátek večer maďarská vláda otevřela migrantům hranice, dorazilo do Mnichova podle bavorských úřadů asi 30 tisíc lidí. Mnoho z nich ale putovalo rovnou do přijímacích zařízení v jiných spolkových zemích.

Předsedkyně vlády nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska Hannelore Kraftová dnes navrhla, že by dlouhodobě nezaměstnaní lidé mohli pomáhat při péči o žadatele o azyl. „Ubytování a péče o uprchlíky je národním úkolem,“ uvedla. „Pro přijetí ze strany společnosti není dobré, aby vznikal dojem, že toho děláme hodně pro uprchlíky, ale málo pro ty, kteří to mají těžké na pracovním trhu,“ dodala s tím, že takovou činnost by měla zvláštním finančním programem podpořit spolková vláda. Kraftová je mimo jiné místopředsedkyně vládní sociální demokracie (SPD).

Nevládní organizace kritizuje Merkelovou i EU

Německá nevládní organizace na ochranu práv uprchlíků Pro Asyl dnes podrobila kritice azylovou politiku německé vlády i Evropské unie. Kabinetu Angely Merkelové vyčítá mimo jiné to, že plánuje vytvořit 150 tisíc ubytovacích míst pro azylanty, které budou vhodné pro obývání i během zimních měsíců. Sama vláda přitom odhaduje počet migrantů, kteří letos do Německa dorazí, asi na 800 tisíc.

Do Německa přijíždějí tisíce migrantů, Merkelová čelí kritice

Pro Asyl, který má po celém Německu asi 18 tisíc členů, kritizoval rovněž návrh spolkové vlády prodloužit možnou dobu pobytu uprchlíků v prvotních přijímacích střediscích ze současných maximálně tří na šest měsíců. Vzhledem k už existujícímu nedostatku míst je takové rozhodnutí podle aktivistů přesným opakem toho, o co by měly úřady usilovat. Chystané opatření by prý vedlo jen k „zostření už tak nedůstojných poměrů“ v těchto zařízeních.

Kritiky se dočkal i plán Evropské unie vybudovat v zemích na schengenské hranici, kam přichází nejvíce migrantů, tedy v Itálii, Řecku a Maďarsku, přijímací střediska. Podle spolku Pro Asyl by pak totiž hrozilo, že tisíce uprchlíků uvíznou v jakýchsi čekacích zónách podél vnější hranice EU.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!