Tři dny po sesuvu bahna v Číně vyprostili prvního přeživšího | E15.cz

Tři dny po sesuvu bahna v Číně vyprostili prvního přeživšího

ČTK

Tři dny po sesuvu v čínském Šen-čenu vytáhli dnes záchranáři z trosek zavalených domů prvního živého člověka. Informovaly o tom světové tiskové agentury, podle kterých se nedaleko nacházel další přeživší. Po nedělním sesuvu obří haldy bahna a stavebního odpadu z přeplněné skládky se stále pohřešuje na sedm desítek lidí.

Záchranáři vyprostili devatenáctiletého migračního dělníka Tchien Ce-minga z Čchung-čchingu dnes nad ránem (v úterý ve 20:30 SEČ). Podle lékařů byl převezen do nemocnice, kde podstoupil chirurgický zákrok kvůli zlomené ruce a zhmožděné noze.

„Když ho objevili pod troskami, mluvil sotva slyšitelným hlasem, byl dehydrovaný a měl slabý tep,“ řekl novinářům lékař Wang I-kuo. Po operaci je pacient ve stabilizovaném stavu, podle lékařů ale zřejmě přijde o nohu.

Tchien strávil v troskách více než 60 hodin. Zasahující hasiči a vojáci museli v těsném prostoru kolem něj vyhrabávat suť a bahno rukama. Podle čínské televize přežil díky tomu, že se ve chvíli kolapsu budovy snažil dostat ven a dveřní rám kolem něho vytvořil volné místo. Vojákům, kteří ho zachránili, muž řekl, že nedaleko něho je další živý člověk, a uvedl i jeho jméno. Tato osoba však podle záchranářů nepřežila.

Vyprošťovací práce na průmyslovém předměstí jihočínského Šen-čenu probíhají kvůli složité situaci velmi pomalu; první tělo bylo vyproštěno v úterý. Pod celkem 33 zavalenými budovami se ocitlo 76 lidí.

Místní média již před několika měsíci upozorňovala na nebezpečí spojené s mimořádně velkou hromadou odpadu, která již v únoru měla být uzavřena. Dělníci z postižené lokality prohlašují, že odpad byl na skládku navážen i po termínu jejího plánovaného uzavření. Bahno prý pokrylo území o rozloze 380 tisíc čtverečních metrů, na výšku sahá až do deseti metrů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!