Turčynov: Putin by mohl nasadit ruské síly i mimo Sýrii | E15.cz

Turčynov: Putin by mohl nasadit ruské síly i mimo Sýrii

Turčynov: Putin by mohl nasadit ruské síly i mimo Sýrii
Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov
• 
ZDROJ: U.S. Department of State, Wikimedia Commons

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl využít souhlasu zákonodárců s nasazením ozbrojených sil v zahraničí nejen v Sýrii, varoval tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov. "Schvalovalo se to za zavřenými dveřmi, text rozhodnutí nebyl zveřejněn. Proto lze předpokládat, že není omezen na syrské území. Nebezpečí se může vztahovat na libovolnou zemi," prohlásil Turčynov podle agentury Interfax-Ukrajina.

Podle premiéra Arsenije Jaceňuka udělalo Rusko „další krok ke zvýšení napětí ve světě, zničení globálního systému bezpečnosti a prodlužování vojenských konfliktů“.

Vše podle Turčynova svědčí o tom, že „Rusko se nechystá ukončit vnější agresi a zůstává jednou z hlavních vojenských a teroristických hrozeb pro světové společenství“. Ukrajinští představitelé obviňují Rusko, že vede proti Ukrajině nevyhlášenou válku a okupuje ukrajinské území na Krymu a v Donbasu na východě země. Moskva přímé zapojení do ukrajinského konfliktu stále popírá.

Turčynov připomněl, že loni 1. března ruští senátoři dali souhlas ke vstupu ruských vojsk na ukrajinské území, avšak ve skutečnosti „ruská agrese na Krymu“ začala už v noci na 27. února, kdy příslušníci ruských speciálních jednotek obsadili regionální sněm v Simferopolu. Čili formální rozhodování v ruském parlamentu o nasazení vojsk je ve skutečnosti „bohaprázdné, slouží jen jako politické krytí již spáchaných zločinů“.

I v Sýrii podle ukrajinského představitele ruští vojáci a letadla válčili na straně diktatury Bašára Asada již déle než měsíc, než si Putin obstaral v Radě federace politické krytí. Rada federace, horní komora ruského parlamentu, jednomyslně schválila prezidentovu žádost o nasazení ruských sil v Sýrii. Krátce poté ruské ministerstvo obrany potvrdilo první nálety na cíle v Sýrii.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!