Turecká novinářka: střety armády s Kurdy připomínají začátek války v Sýrii

Ankara se dlouhodobě ráda staví do pozice stabilního hráče na Blízkém východě, současná situace na jihovýchodě země ale má do klidu daleko. Znovuobnovený konflikt s Kurdskou stranou pracujících (PKK) na jihovýchodě země se oproti minulosti přesunul z neobydlených oblastí do měst a začíná se výrazně dotýkat i civilistů.

Pohřeb jednoho z příslušníků PKK zabitého při turecké ofenzívě
13.1.2016 20:00   |  

Milice spojené s Kurdskou stranou pracujících často ovládají celé čtvrti a střety s armádou jsou na denním pořádku. V hustě obydlených oblastech operují tanky a dělostřelectvo. V kurdských městech často vládní úřady vyhlašují zákazy vycházení, které někdy trvají až dva týdny. Turecká armáda obléhá a ostřeluje například stotisícové město Cizre, které hromadně opouští civilisté.

PKK vede vojenské aktivity proti vládě s různými přerušeními už od svého vzniku v roce 1978. Snaží se získat pro Kurdy nezávislost nebo větší politickou autonomii na Ankaře. Desetiletí trvající konflikt po dvou a půlletém příměří znovu vzplál loni v létě, když Turecko začalo útočit proti PKK v Sýrii a Iráku. Obě strany konfliktu udávají hodně odlišná čísla o ztrátách, nezisková organizace International Crisis Group ovšem napočítala 550 mrtvých, včetně 150 civilistů.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu chce „teroristy vymycovat od domu k domu“. Turecké úřady zablokovaly region, vypnuly v něm internet i telefonní signál. V prosinci ministerstvo školství odvolalo z oblasti tři tisíce učitelů státních škol, které zůstaly zavřené.

„Některé fotografie přicházející z oblasti jsou znepokojivě podobné těm z počátku syrského konfliktu v roce 2011,“ píše na serveru Politico turecká novinářka Asli Aydintasbasová. „Zdi budov nesou stopy po bojích minulého dne a na horizontu stoupá kouř ze šedivé betonové zástavby.“

Podle Aydintasbasové o konfliktu turecká média moc nemluví. Přičítá to zvyšujícímu se omezování svobody slova vládou Recepa Tayyipa Erdogana. „Editoři a šéfredaktoři mi říkají, že se neustále bojí toho, aby je úřady neobvinily ze sympatií k PKK. Zpravodajství nahrává tureckému nacionalismu a vykresluje úspěchy vládních bezpečnostních složek. O civilních obětech se skoro nezmiňuje,“ píše novinářka.


Čtěte také:

Istanbulem otřásl výbuch. Zabil deset lidí, převážně Němců

Turecko zavádí víza pro Syřany, cestujíci po zemi mají výjimku

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Do Česka zamíří benzin E10. Starším vozům může poškodit motor

Na českých čerpacích stanicích se namísto Naturalu 95 začne prodávat benzin E10. Vyžádá si to evropská legislativa. Zvýšením podílu biosložky z původních maximálně pěti procent na… více

Mobilní web