Turecké úřady vydaly v reakci na puč zatykače na 42 novinářů

Turecké úřady vydaly v reakci na zmařený pokus o vojenský převrat zatykače na 42 novinářů. Tvrdí to soukromá televizní stanice NTV. Kromě toho policie podle agentury Anadolu zadržela tři pučisty, kteří jsou podezřelí z toho, že se před deseti dny zapojili do útoku na hotel, v němž byl prezident Recep Tayyip Erdogan s rodinou na dovolené.

prezident Recep Tayyip Erdogan (uprostřed), Kemal Kilicdaroglu, (druhý zleva), Devlet Bahceli, (vlevo) a Binali Yildirim
25.7.2016 17:55   |  

V zemi od té doby pokračují rozsáhlé personální čistky, jejichž cílem je zlikvidovat příznivce duchovního Fethullaha Gülena, který je podle Ankary osnovatelem puče. Mezi více než čtyřmi desítkami novinářů, kteří mají být vzati do vazby, je například i komentátorka a bývalá poslankyně Nazli Ilicaková.

Čistky provádí také turecká státní letecká společnost Turkish Airlines. Dnes v prohlášení oznámila, že propustila 211 zaměstnanců „v rámci nezbytných opatření“ proti síti Fethullaha Gülena a proti „postojům a chování, jež jsou v rozporu se zájmy naší země a naší (letecké) společnosti“.

Personální čistky

Personální čistky v nejrůznějších institucích v Turecku se zatím dotkly přes 60 tisíc vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11 tisíc lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné skoro 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů.

Agentura Anadalu dnes informovala, že policie zadržela tři pučisty podezřelé z účasti na útoku komanda proti hotelu v letovisku Marmaris, kde v té době trávil s rodinou dovolenou prezident Erdogan. Stalo se tak při dopravní kontrole, která je součástí rozsáhlého pátrání po účastnících zmařeného puče. Bezpečnostní síly stále v této souvislosti ještě hledají čtyři další osoby, uvedla agentura Anadolu.


Čtěte také:

Turecko: Čistky pokračují, ze školství bylo propuštěno přes 15 tisíc lidí

Kvůli pokusu o puč skončilo ve vazbě přes deset tisíc Turků

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web