Turecko: Čistky pokračují, zatčeni jsou i dva ústavní soudci

Turecké úřady v rámci rozsáhlých čistek po neúspěšném puči zatkly dva členy ústavního soudu. Celkem dnes bylo zatčeno 113 soudních úředníků.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Dalších 9 fotografií v galerii
20.7.2016 21:03   |  

Podle televize NTV byl dnes v souvislosti s pátečním pokusem o převrat obviněn i šéf vojenských poradců prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho jméno televize neuvedla.

Turecký deník Hürriyet dnes přinesl informaci, že se na veřejnosti objevil seznam jmen stovek vojáků s uvedením funkcí, které by zastávali v případě, že by byl páteční pokus o vojenský převrat úspěšný.

Seznam podle deníku obsahuje jména 413 důstojníků. Nicméně dva nejvyšší posty v seznamu zůstaly prázdné. Jde o funkci náčelníka generálního štábu a velitele pozemních sil. Podle deníku Hürriyet měla být první z těchto funkcí nabídnuta současnému náčelníkovi generálního štábu Hulusimu Akarovi, který prý ale nabídku odmítl.


Přečtěte si komentář Terezy Spencerové: Turecká rána z milosti

Podle seznamu si měli někteří vyšší důstojníci své posty ponechat, například šéf tureckého četnictva Galip Mendi, jiní měli dostat další funkce. Důstojníci měli například obsadit pozici generálního ředitele státní televize TRT, šéfa aerolinek Turkish Airlines a křesla starostů Istanbulu, Ankary a Izmiru.

V souvislosti s pokusem o převrat z minulého týdne bylo podle dnešních zpráv oficiálně obviněno 99 generálů, což je více než čtvrtina všech generálů v Turecku. Ve vazbě zůstává na 9400 lidí, většinou členů armády.

Turecké ministerstvo obrany dnes také zahájilo vyšetřování všech vojenských soudců a prokurátorů a 262 z nich zbavilo funkcí.


Čtěte také:

Turecko: čistky pokračují, ze školství bylo propuštěno přes 15 tisíc lidí

Erdogan podepíše trest smrti, když o něm rozhodne parlament

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web