Turecko plánuje pracovní povolení pro syrské uprchlíky

Turecko plánuje nabídnout syrským uprchlíkům pracovní povolení, aby tak zmírnilo jejich snahy emigrovat dál do Evropy. Po dnešním setkání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem v Ankaře to řekl turecký ministr pro evropské záležitosti Volkan Bozkir.

 Ilustrační foto migrantů
11.1.2016 11:11   |  

Turecko, které aspiruje na členství v EU, se zavázalo přijmout kroky ke snížení masivního počtu migrantů, kteří z něj proudí přes Řecko dál do Evropy. Loni do Řecka připlulo přes moře více než 800 tisíc uprchlíků, většina z nich právě z Turecka. Unie koncem listopadu Ankaře slíbila za pomoc se zvládáním migračního toku tři miliardy eur (81 miliard korun), zjednodušení vízového styku a otevření nových kapitol v jednáních o členství.

Plán na udělování pracovních povolení je dalším z opatření, jimiž se Turecko snaží zmírnit migrační vlnu. Minulý týden například zavedlo vízovou povinnost pro Syřany ze třetích zemí, tedy pro ty syrské občany, kteří se do země vydávají letecky nebo po moři, například z Libanonu či Egypta.

Bozkir dnes také novinářům řekl, že v loňském roce počet ilegalních imigrantů do Turecka překročil 150 tisíc a že turecké úřady zastavují 500 migrantů denně.

Turecko v současné migrační krizi přijalo nejvíce Syřanů prchajících před občanskou válkou, a to asi 2,2 milionu lidí. Mnozí z nich ale nevidí v Turecku perspektivu pro svůj další život, a tak prchají do EU. Podle organizací pro lidská práva utíkají z Turecka dál do Evropy kvůli špatným podmínkám v uprchlických táborech. Řada Syřanů žije mimo ně. Často pracují načerno za velmi nízký plat. Rozšířená je podle ochránců lidských práv také dětská práce.


Čtěte také:

EU zaplatí Turecku 81 miliard na uprchlíky a rozmrazí přístupové rozhovory

Turecko poskytuje azyl dvěma milionům uprchlíků, o moc více prý nezvládne

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Romové jsou na úřadech ve výhodě, myslí si většina Čechů

Lepší možnosti při hledání bydlení jednání na úřadech, horší při hledání práce. Tak si život romské menšiny představují obyvatelé České republiky. Vzájemným soužitím se zabýval… více

Mobilní web