Turecko se poprvé zapojilo do náletů na IS v Sýrii | E15.cz

Turecko se poprvé zapojilo do náletů na IS v Sýrii

Turecko se poprvé zapojilo do náletů na IS v Sýrii
Letoun F-16 turecké armády
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Paul Nelhams; Wikimedia

ČTK

Turecké letectvo se v pátek poprvé zapojilo do náletů koalice vedené Američany na pozice Islámského státu (IS) v Sýrii. Spojené státy vedou koalici, která už od loňska bojuje proti IS na severu Sýrie. Zatím k ní ale patřily jen arabské země. Turecko už 24. července zaútočilo na pozice IS v Sýrii, nikoli ale v rámci koaliční operace.

„Naše stíhačky začaly včera (v pátek) večer provádět s letadly koalice společné operace proti cílům IS, které představují hrozbu i pro bezpečnost naší země,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí.

Turecko dalo v červenci Spojeným státům k dispozici pro tyto operace hned několik svých vojenských základen a ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že i Turecko se do bojů brzy zapojí.

Na základnu na jihu Turecka dorazily 5. srpna americké stíhačky a bezpilotní letouny. Následně letadla vůbec poprvé podnikla nálety na pozice islamistů v severní Sýrii. Sýrie oznámila, že útoky na radikály na svém území podpoří, pokud budou s Damaškem koordinovány. Následné operace koaličních letadel pak Damašek toleroval, byť nebyl zapojen do rozhodování o nich.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!