Turecko uvedlo letectvo do bojové pohotovosti. Hrozí prý střet s Ruskem

Vztahy mezi Moskvou a Ankarou se vyostřily až na samu hranici a hrozí střet. Turecké válečné letectvo bylo uvedeno do stavu bojové pohotovosti a Moskva na druhé straně přesunula na základnu v Sýrii nejmodernější bojové letouny Su-35S, píše ruský deník Kommersant.

 Turecké letectvo
1.2.2016 13:20   |  

Nový incident v tureckém vzdušném prostoru na pozadí války nervů zvyšuje riziko přímé konfrontace mezi Moskvou a Ankarou a hrozí regionu konfliktem s nepředvídatelnými následky,“ upozorňuje list. Všímá si přitom toho, že Ankaru tentokrát jednoznačně podpořil jak šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, tak Pentagon.

Turecko v pátek oznámilo, že jeho vzdušný prostor narušil ruský stíhací bombardér Su-34. Poukázalo na to, že jde o další podobný incident od loňského listopadu, kdy turecká armáda kvůli tomu sestřelila ruský Su-24.

O život tehdy kvůli tomu přišli dva ruští vojáci a událost vyvolala diplomatickou krizi mezi oběma zeměmi. Kreml nyní stejně jako v listopadu obvinění Ankary odmítl. Po prvním incidentu ostře reagoval a mimo jiné přijal vůči Turecku určité ekonomické sankce. Podnikl ale také vojenské kroky k většímu zajištění svých sil působících v Sýrii.

Podle Kommersantu, který o novém, pátečním případu hovořil s analytiky, je ale tentokrát situace pro Rusko složitější, než tomu bylo po listopadovém incidentu.

Moskva v současné době dává podle Kommersantu najevo připravenost k jakémukoli vývoji událostí a zvyšuje svou vojenskou přítomnost v Sýrii

Událost s Su-34 sice připomíná listopadovou s SU-24, je ale mezi nimi zásadní rozdíl, konstatuje list. Za prvé, Ankara se vyhnula přímé vojenské konfrontaci s Moskvou a neriskovala tentokrát útok na ruský letoun. Za druhé, rétorika tureckého vedení svědčí o snaze konflikt s Moskvou co nejvíce internacionalizovat a dostat ho mimo rámec dvoustranných vztahů. A za třetí, první mezinárodní reakce svědčí o jednoznačnější podpoře ze strany euroatlantických spojenců, než tomu bylo v listopadu.

„Turecký prezident (Recep Tayyip) Erdogan v posledních dvou měsících důsledně pracoval na tom, aby si zajistil podporu euroatlantických spojenců. Důraznější tón prohlášení znějících z Bruselu a Washingtonu k incidentu s Su-34 ukazuje, že se mu to částečně podařilo,“ poukazuje v této souvislosti ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti Andrej Kortunov.

Moskva v současné době dává podle Kommersantu najevo připravenost k jakémukoli vývoji událostí a zvyšuje svou vojenskou přítomnost v Sýrii. Zdroje deníku v operativním vojenském velení tvrdí, že se generální štáb ruské armády rozhodl poprvé vyzkoušet v bojových podmínkách nejnovější letouny Su-35S.

Má jít o čtyři stroje, které armáda dostala loni v říjnu a listopadu. Před několika dny prý přeletěly přes Kaspické moře a vzdušný prostor Íránu a Iráku do Sýrie. Podle důstojníka generálního štábu má Rusko na tamní základně v Latákíji v současné době více než 70 letounů a vrtulníků.


Čtěte také:

Rusko chce mírnit dopad sankcí na turecké a ruské obchody

Rajčata, drůbež, květiny. Rusko odhalilo seznam zakázané turecké produkce

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web