Turisty bude v Tunisku hlídat tisíc ozbrojenců ze speciální jednotky | E15.cz

Turisty bude v Tunisku hlídat tisíc ozbrojenců ze speciální jednotky

Turisty bude v Tunisku hlídat tisíc ozbrojenců ze speciální jednotky
V Tunisku uctili památku obětí masakru (28. června 2015)
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Tuniská vláda se rozhodla sestavit novou policejní jednotku určenou výhradně k ochraně turistů, do hotelů na pobřeží tak bude rozmístěno tisíc ozbrojenců. Vláda se tak rozhodla po pátečním atentátu, při němž útočník v letovisku Súsa postřílel 38 lidí. Tuniský parlament chce do konce července přijmout nový protiteroristický zákon.

Nová policejní jednotka má zabránit podobným útokům v budoucnosti. O novém protiteroristickém zákoně se začalo debatovat po březnovém atentátu na turisty v muzeu Bárdá v Tunisu. Zahynulo tam 22 návštěvníků.

Předseda parlamentu Muhammad Násir navštívil lidi, kteří páteční střelbu v Súse přežili, a řekl, že se parlament rozhodl schválit protiteroristický zákon ještě před oslavami Dne republiky, které připadají na 25. červenec. Parlament bude podle Násira nutit vládu, aby přijala opatření, která umožní bojovat proti terorismu na všech frontách.

Nejvíc obětí útoku v Tunisku je z Británie. Armáda povolá záložníky

Návrh protiteroristického zákona počítá s přísnějšími tresty a sestavením komise, která se zaměří na vyhledávání kořenů terorismu. Mají vzniknout centra na přeorientování radikálů.

Vliv islamistů v Tunisku je silný

V Tunisku začaly revoluce známé jako arabské jaro. Po svržení prezidenta Zína Abidína bin Alího v roce 2011 se tam dostali k moci ultrakonzervativní islamistické skupiny a islamisté vedli vládu. Loni v lednu její předseda Alí Larajíz odstoupil, vznikla prozatímní úřední vláda a přijata byla nová ústava.

Loňské parlamentní volby pak vyhrála sekulární strana Hlas Tuniska, avšak islamistická Strana obnovy skončila druhá a islamisté mají na tvorbu zákonů stále vliv. Podle odborníků na terorismus citovaných agenturou AP Strana obnovy nepodporuje zavádění přísnějších bezpečnostních opatření a povzbuzuje mladé lidi, aby se připojovali ke svaté válce.

Evropští ministři vnitra uctili památku obětí útoku v Tunisku
Ministři vnitra Německa, Británie, Francie a Belgie dnes přijeli na místo pátečního teroristického útoku, při němž v Tunisku útočník zabil 38 lidí. Většinu obětí násilí tvořili turisté z Británie.
Britská ministryně Theresa Mayová spolu s kolegou z Francie Bernardem Cazeneuvem, Německa Thomasem de Maizièrem a Belgie Janem Jambonem se připojili k tuniskému ministru vnitra Muhammadovi Nadžímovi Gharsallímu a na pláži před hotelem Imperial Marhaba uctili památku mrtvých. Obklopeni ochrankou se všichni spojili a položili jeden druhému ruce na ramena. Přidali také květiny k hromádce květin, která roste na pláži.
Nosí je tam rovněž Tunisané se vzkazy, kterými se od činu atentátníka Sajfaddína Rizkího distancují. „Omlouváme se, my jsme muslimové, ne teroristé,“ stojí na kartách přiložených ke květinám.

Na sociálních sítích koluje video z útoku

Na sociálních sítích se dnes objevilo nové video pořízené při páteční střelbě v Súse. Trvá 11 minut a jeho autor sleduje atentátníka, zabírá jeho oběti a v pozadí je slyšet chaotické výkřiky. Střelec procházel v klidu kolem ležících turistů, střílel a až po nějaké době se vytvořila skupinka, která se ho snažila pronásledovat s pokřikem Chyťte ho! Útočník, jehož policie nakonec zastřelila, byl identifikován jako student Sajfaddín Rizkí, k útoku se přihlásila organizace Islámský stát.

Prezident České republiky Miloš Zeman dnes zaslal kondolenční telegram tuniskému prezidentovi Kaídu Sibsímu. „Ujišťuji Vás, že podporujeme boj tuniského lidu proti mezinárodnímu terorismu. Rád bych Vás též ujistil, v těchto obtížných chvílích, že bolest postižených rodin je sdílena celou Českou republikou,“ napsal Zeman.

Hlavně oběti z Británie

Mezi oběťmi byli hlavně Britové. Asociace britských cestovních kanceláří odhaduje, že v Tunisku bylo v době útoku na 20 tisíc občanů Británie. Mnoho cestovních kanceláří vypravilo mimořádná letadla pro ty, kteří se chtějí vrátit. Domů se vracejí také němečtí turisté.

V Británii vyvolal kritiku postup největšího touroperátora Tui, pod kterého patří cestovní kanceláře Thomson a First Choice. Umožňuje zrušit zájezdy a vrácení peněz jen pro červencové termíny, od srpna pak už za běžných podmínek. Přitom Němci, kteří chtěli vyjet s týmiž cestovními kancelářemi, mají možnost dostat zpět peníze za zrušené zájezdy v plné výši až do poloviny září. Thomson a Thomas Cook tento týden zrušily všechny zájezdy do Tuniska. Odhaduje se, že na srpen si dovolenou do Tuniska zamluvilo 80 až 100 tisíc Britů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!