Tymošenkovou čeká obvinění z vraždy. Hrozí jí doživotí

Ukrajinská generální prokuratura ukončila vyšetřování vraždy podnikatele a politika Jevhena Ščerbaně z poloviny 90. let minulého století se závěrem, že zločin objednala vůdkyně ukrajinské opozice Julija Tymošenková. Podle agentury RIA Novosti hrozí bývalé premiérce doživotí.

Julija Tymošenková na předvolebním plakátu
18.1.2013 18:44   |  

Miliardář Ščerbaň, poslanec a šéf vlivné ukrajinské finanční skupiny, byl spolu se svou manželkou zastřelen na letišti v Doněcku v roce 1996. Z vraždy bylo o šest let později obviněno osm lidí, z nichž tři byli odsouzeni na doživotí. Iniciátora zločinu ale policisté nevypátrali.

„Shromáždili jsme materiály svědčící o tom, že Tymošenková si společně s (někdejším premiérem Pavlem) Lazarenkem vraždu objednala. Vyšetřovací skupina generální prokuratury dnes Tymošenkovou navštívila, aby jí informovala, že je z tohoto zločinu podezřelá,“ konstatoval generální prokurátor Viktor Pšonka.

Kvůli zdravotním problémům Tymošenkové bylo dnes odročeno soudní líčení v kauze daňových úniků. Bývalá ukrajinská premiérka se mezitím rozhodla k protestu proti podmínkám, ve kterých je vězněna. Vadí jí například to, že v jejím pokoji jsou kamery. Odmítá se vrátit na nemocniční lůžko a spí na chodbě na židli.

Tymošenková už byla v říjnu 2011 odsouzena k sedmiletému vězení za to, že zneužila pravomoci veřejného činitele.


Čtěte také:

Ukrajinská vláda: „rodina“ a oligarcha

Do Česka uprchl další ukrajinský politik, možná požádá o azyl

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web