Ukrajina mobilizuje záložníky, Rusko kontruje cvičením výsadkářů

aktualizováno Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov na dnešním zasedání parlamentu oznámil rozhodnutí vytvořit národní gardu a vyhlásit mobilizaci dobrovolníků. Rusko vyhlásilo cvičení výsadkářů.

ukrajinští vojáci střeží námořní loď v Sevastopolu
11.3.2014 11:52   |  

Uvedli jsme veškeré ozbrojené síly do plné pohotovosti. Ale výsledek je bezútěšný,“ řekl poslancům úřadující ministr Ihor Teňuch. Ze 41 tisíc vojáků by podle ministra měla být skoro polovička ve stálé pohotovosti, ale ve skutečnosti jde jen o 6000 vojáků. Považuje proto za nutné co nejdříve vytvořit uskupení sil, které by bylo s to kdykoliv zasáhnout „jak v jižním, tak i na východním směru“.

Necelý týden před referendem o připojení Krymu k Rusku obě strany pořádají vojenské manévry. Ukrajinská armáda podle ruských médií cvičí s tanky, obrněnými transportéry a samohybnými děly u přístupu ke Krymu.

Na Černém moři měly dnes začít společné cvičení bulharského, rumunského a amerického námořnictva, zastoupeného jedním torpédoborcem, manévry se ale zpozdí kvůli špatnému počasí. Americké stíhačky se také podílejí na leteckém cvičení v Polsku. USA zdůrazňuje, že obě cvičení byla dlouhodobě plánované a se situací na Krymu nesouvisí.

Na ruské straně se zase odehrává cvičení protivzdušné obrany, jakož i výsadkových vojsk. Poprvé po dvou desetiletích se má odehrát i hromadný výsadek asi 3500 parašutistů, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany.


Čtěte také:

Janukovyč: Jsem jediný legitimní prezident a chci se vrátit na Ukrajinu

Byznys má hrůzu z uvalení sankcí na Rusko

Miroslav Zámečník: Ukrajina funguje jako potrubní pošta. Jak jí pomoci?

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Vědci našli planetu jako Země v obyvatelné zóně Proximy Centauri

Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které… více

Mobilní web