Ukrajina musí odškodnit nezákonně zatčeného exministra

Ukrajina se podle Evropského soudu pro lidská práva v případě vězněného bývalého ministra vnitra Jurije Lucenka dopustila justiční zvůle. Lucenko, který působil ve vládě rovněž uvězněné expremiérky Julije Tymošenkové, si odpykává čtyřletý trest za překročení úředních pravomocí.

Jurij Lucenko
3.7.2012 19:22   |  

Soudci štrasburského tribunálu podle agentury DPA dospěli k závěru, že zadržení a uvěznění Lucenka v roce 2010 bylo „svévolné a nezákonné“. O tom, že by šlo o „politickou kauzu“, se ale v dnešním rozsudku nezmiňují. Lucenkovo tvrzení, že byl zatčen proto, aby zmizel z politického života, soudci velmi důkladně prověřovali, ale došli k tomu, že se to stalo i z jiných důvodů.

Lucenkovi podle rozsudku náleží odškodnění ve výši 15 tisíc eur (asi 382 300 korun). Ukrajinské úřady ho neinformovaly o tom, proč byl zatčen, uvádí se v rozsudku. Nebyly také důvody k tomu, aby byl před začátkem procesu držen ve vězení. Ministerstvo spravedlnosti v Kyjevě ještě před vynesením rozsudku uvedlo, že se rozhodnutí soudu podřídí, připomnělo ale, že není konečné a lze se proti němu do tří měsíců odvolat.


Čtěte také:

Tymošenko, manžel odsouzené expremiérky Ukrajiny, dostal v Česku azyl


Dnešní rozsudek podle agentury DPA hraje do karet kritikům současného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, kteří tvrdí, že se před podzimními parlamentními volbami snaží zlikvidovat své politické oponenty. Za působení ve vládě Tymošenkové bylo odsouzeno už několik jejích členů.

Lucenko byl uvězněn za to, že svému služebnímu řidiči nezákonně přidělil byt a neoprávněně mu nechal vyplácet mzdu operativního pracovníka ministerstva vnitra.

Bývalá premiérka Tymošenková byla loni v říjnu odsouzena k sedmi letům vězení za překročení pravomocí při uzavření smlouvy o dodávkách ruského plynu.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Jak se Irák vloží do cenotvorby ropy v OPEC? Neví, ale chce být aktivní

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes irácký ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Neupřesnil však, zda je jeho země… více

Mobilní web