Ukrajina zažila den bez výstřelu. Poprvé po 18 měsících | E15.cz

Ukrajina zažila den bez výstřelu. Poprvé po 18 měsících

Ukrajina zažila den bez výstřelu. Poprvé po 18 měsících
Ukrajinští vojáci slaví po návratu z fronty
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Poprvé za půldruhého roku na východě Ukrajiny uběhl celý den bez obětí a výstřelů. Uvedl to ukrajinský prezident Petro Porošenko. Současně obvinil Rusko, že dosud nestáhlo své vojáky a tanky z východoukrajinského Donbasu, kde si boje mezi proruskými separatisty a vládními vojsky vyžádaly od loňského dubna na 8000 mrtvých.

Moskva nadále nasazení ruských jednotek v sousední zemi popírá. Připouští jen, že po boku separatistů mohou bojovat i ruští „dobrovolníci“.

„Je to poprvé za půldruhého roku, kdy jsme během 24 hodin nezaznamenali oběti ani výstřely,“ řekl Porošenko. I velení ukrajinských sil podle agentury Unian potvrdilo, že nepřítel ani jedinkrát neporušil příměří.

Porošenko současně obvinil Moskvu, že okupací Donbasu brání nastolení míru na východě Ukrajiny, a vybídl k zpřísnění protiruských sankcí, nedojde-li k úplnému stažení ruských sil. „Bohužel, ani jediný ruský voják, ani jediný ruský tank se nevrátil do Ruska… Přesně víme, kde je ruské dělostřelectvo, ruské tanky, rakety, odpalovací zařízení a ruští vojáci,“ tvrdil Porošenko s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky, data z družic a od „transatlantických partnerů“, čímž měl nejspíše na mysli USA a NATO.

Tisíce ruských vojáků

Na místa dislokace ruských sil podle něj nesmějí ani pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, kteří mají dohlížet na respektování příměří a plnění mírových dohod.

Podle ukrajinského ministra obrany Stepana Poltoraka v Donbasu zůstává až devět tisíc ruských vojáků, dalších 50 tisíc až 55 tisíc je podle něj soustředěno u ukrajinských hranic.

„Úplné stažení všech ruských žoldnéřů a zbraní a nastolení kontroly na rusko-ukrajinské hranici jsou dvě hlavní podmínky pro mír a stabilitu v Donbasu,“ zdůraznil Porošenko. „U nás není občanská válka, ale máme co do činění s agresí proti Ukrajině a okupací nezávislého ukrajinského státu. Agresorem je Rusko!“

Sýrie jako Krym

Upozornil, že poslední příměří se sice už skoro dva týdny dodržuje, nicméně „drama ještě neskončilo“, protože „desetitisíce vojáků a množství těžkých zbraní ruského agresora jsou nejen před našimi branami, ale i v naší zemi“. Připustil současně, že politické rozuzlení konfliktu nemá reálnou alternativu.

Porošenko také spojil příliv uprchlíků z Blízkého východu s pověstmi o údajném výsadku ruských vojsk v Sýrii. „Nezákonná anexe Krymu, která se nedočkala okamžité tvrdé odpovědi od mezinárodního společenství, pobídla Kreml k dalšímu kroku. Ruští 'zelení človíčci' (příslušníci ruských speciálních sil v neoznačených uniformách) jsou vysazováni v Sýrii,“ prohlásil prezident.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!