Ukrajinský parlament zakázal stany i autokolony | E15.cz

Ukrajinský parlament zakázal stany i autokolony

Ukrajinský parlament zakázal stany i autokolony
17. ledna 2014 • 09:45
Ukrajinský parlament schválil letošní rozpočet na příští rok a přísná opatření týkající se protestních akcí. Normy vyvolaly rozruch v řadách opozičních politiků i mezi demonstranty na ulicích.

Opozice je nespokojena s podobou rozpočtu a chtěla jeho schvalování zablokovat. V parlamentu byl ale nakonec odhlasován bez rozpravy. Odpůrci vlády tvrdí, že proces byl nezákonný. „Toto není nic jiného než vyvrácení ústavního pořádku a uchvácení moci v zemi,“ řekl jeden z opozičních lídrů Arsenij Jaceňuk.

Příznivci prezidenta Viktora Janukovyče prosadili také několik ustanovení, která mají vládě pomoci skoncovat s protesty. Nepovolené stavění stanů, pódií a zvukové aparatury na veřejných místech může být trestáno pokutou nebo patnácti dny vězení.

Postihy čekají i lidi, kteří poskytnou na nepovolené akce vybavení. Zákon také například zakazuje vytváření kolon nad pět aut bez schválení milice. Očividně jde o reakci na pokusy opozice vyrazit auty k Janukovyčově rezidenci nedaleko Kyjeva.

Už ve středu večer soud zapověděl v Kyjevě pořádat protestní akce až do 8. března. Aktivisté se obávájí, že opatření povzbudí bezpečnost k dalším násilným zásahům.

Analýza: Ukrajina Rusko potřebuje, krizí zasažená EU ji vlastně ani nechce

Autor: pap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!