Ukrajinský parlament zakázal stany i autokolony

Ukrajinský parlament schválil letošní rozpočet na příští rok a přísná opatření týkající se protestních akcí. Normy vyvolaly rozruch v řadách opozičních politiků i mezi demonstranty na ulicích.

Bez rozpravy. Návrh státního rozpočtu, už tak zpožděný o téměř dva měsíce, byl v ukrajinském parlamentu, navzdory snahám opozičních poslanců narušit hlasování, schválen. Bez rozpravy, ale jak dokazuje snímek, úplně hladce to neprošlo
17.1.2014 9:45   |  

Opozice je nespokojena s podobou rozpočtu a chtěla jeho schvalování zablokovat. V parlamentu byl ale nakonec odhlasován bez rozpravy. Odpůrci vlády tvrdí, že proces byl nezákonný. „Toto není nic jiného než vyvrácení ústavního pořádku a uchvácení moci v zemi,“ řekl jeden z opozičních lídrů Arsenij Jaceňuk.

Příznivci prezidenta Viktora Janukovyče prosadili také několik ustanovení, která mají vládě pomoci skoncovat s protesty. Nepovolené stavění stanů, pódií a zvukové aparatury na veřejných místech může být trestáno pokutou nebo patnácti dny vězení.

Postihy čekají i lidi, kteří poskytnou na nepovolené akce vybavení. Zákon také například zakazuje vytváření kolon nad pět aut bez schválení milice. Očividně jde o reakci na pokusy opozice vyrazit auty k Janukovyčově rezidenci nedaleko Kyjeva.

Už ve středu večer soud zapověděl v Kyjevě pořádat protestní akce až do 8. března. Aktivisté se obávájí, že opatření povzbudí bezpečnost k dalším násilným zásahům.


Čtěte také:

Analýza: Ukrajina Rusko potřebuje, krizí zasažená EU ji vlastně ani nechce

Ukrajina se normalizuje, protesty jsou slabší než před svátky

Autor: pap

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web