Ukrajinští studenti mohou dostudovat v Praze, nabízí Univerzita Karlova | E15.cz

Ukrajinští studenti mohou dostudovat v Praze, nabízí Univerzita Karlova

Ukrajinští studenti mohou dostudovat v Praze, nabízí Univerzita Karlova
Univerzita Karlova (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK
pav

Univerzita Karlova nabídne zhruba dvěma desítkám ukrajinských studentů možnost dokončit svá studia v Praze prostřednictvím univerzitního Stipendia Václava Havla. Nabídka se týká pouze těch studentů, kteří byli postiženi přímou perzekucí na Ukrajině. ČTK to dnes sdělil Petr Podzimek z univerzity. Podobnou pomoc přislíbila ukrajinským studentům ve čtvrtek i Univerzita Palackého v Olomouci.

„Předpokládáme přijetí deseti až dvaceti studentů, případně i více. Vše bude záležet na aktuálních okolnostech,“ uvedl Podzimek. Dodal, že nástup do studijních programů UK předpokládá co nejdříve. Technické kroky škola teprve připravuje.

Univerzita Karlova zároveň odsoudila násilí, při němž v posledních dnech zemřely desítky osob. „Použité praktiky jsou naprosto neslučitelné se základními hodnotami evropské civilizace. Apelujeme proto na politické řešení současné krize,“ uvedla v prohlášení.

Také olomoucká vysoká škola by chtěla od příštího semestru nabídnout studentům z Ukrajiny desítku míst podpořených stipendii. Pravidla humanitárního stipendijního programu chce vedení univerzity zveřejnit v nejbližších dnech. Podpora má být cílena především na ty, kteří jsou současnou situací poškozeni.

Jedna z nejstarších univerzit na světě
Univerzita Karlova patří mezi nejstarší světové univerzity. V současnosti má 17 fakult a studuje na ní přes 52 tisíc studentů, což je zhruba šestina všech studentů v zemi. Téměř 7500 studentů jsou cizinci.

Ukrajina nyní prožívá nejhorší krizi od roku 1991. Země má za sebou několik krvavých dnů s desítkami mrtvých a raněných. Od čtvrtka v Kyjevě vyjednávali ministři zahraničí Německa, Polska a Francie. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč dnes potvrdil dohodu s opozicí s tím, že vypíše předčasné prezidentské volby a bude souhlasit s návratem ke znění ústavy z roku 2004, tedy s omezením prezidentských pravomocí. Oznámil rovněž, že hodlá vytvořit koaliční vládu národního porozumění.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!