Ultimátum pro nigerijskou armádu: do tří měsíců musí zničit Boko Haram | E15.cz

Ultimátum pro nigerijskou armádu: do tří měsíců musí zničit Boko Haram

Ultimátum pro nigerijskou armádu: do tří měsíců musí zničit Boko Haram
Vojenské jednotky vyrážejí do boje proti Boko Haram
• 
ZDROJ: čtk
13. srpna 2015 • 17:17
Nigerijský prezident Muhammadu Buhari dal armádě tři měsíce na to, aby zlikvidovala radikální skupinu Boko Haram, která má od roku 2009 na svědomí životy asi 15 tisíc lidí. Působí nejen v Nigérii, ale i v okolních státech. V noci na dnešek v Kamerunu její lidé zavraždili šest lidí.

Boko Haram se hlásí k radikálům z organizace Islámský stát a v Nigérii bojuje šest let. Z domovů kvůli ní odešlo na 1,5 milionu lidí.

Buhari je v úřadu prezidenta od května a ve volební kampani mimo jiné slíbil, že se vypořádá s Boko Haram. Dnes před armádními veliteli řekl, že musejí shromáždit vojsko, spolupracovat se sousedními státy a koordinovaným postupem „do tří měsíců dospět ke kýženému cíli, tedy k likvidaci povstalců“.

V polovině července Buhari odvolal velitele pozemních sil, letectva i námořnictva a jejich nástupci dnes skládali přísahu. Boko Haram v minulých týdnech spáchala několik sebevražedných atentátů. Od Buhariho nástupu do funkce zemřelo v Nigérii při jejích útocích na 900 lidí. „Aktivity této skupiny a nerozvážných osob slepě ničí životy i majetek našich občanů a narušují život milionům Nigerijců,“ sdělil Buhari.

V poslední době se členové Boko Haram přesunuli do Kamerunu a v noci na dnešek napadli jednu z tamních vesnic

Nigérie se s Čadem, Kamerunem a Nigerem dohodla na sestavení společné jednotky, která bude proti Boko Haram bojovat. Má mít zhruba 8700 vojáků a měla by být nasazena v nejbližších dnech.

V poslední době se členové Boko Haram přesunuli do Kamerunu a v noci na dnešek napadli jednu z tamních vesnic. Šesti jejím obyvatelům podřízli hrdla. Armáda ale rychle poslala na místo své lidi, kteří 12 teroristů zabili. Plukovník kamerunské armády Didier Badjeck oznámil, že v boji byl zraněn jeden kamerunský voják, který svým zraněním později podlehl.

Kamerun má kvůli Boko Haram na hranici s Nigérií tisíce vojáků, ani tak ale nedokáže přeshraničním útokům zabránit. Minulý týden teroristé z jedné kamerunské vesnice na severu unesli 100 lidí a zabili tam osm osob.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!