UNHCR: Většina uprchlíků ze Sýrie vystudovala střední nebo vysokou školu

Většina syrských uprchlíků přicházejících do Řecka má středoškolské či vysokoškolské vzdělání, přes 60 procent jich opustilo Sýrii během letošního roku a více než 80 procent se jich do Řecka dostalo na první pokus. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 1245 syrskými uprchlíky od dubna do září provedli zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

 Ilustrační foto
8.12.2015 20:04   |  

Úřad v tiskové zprávě poznamenal, že jde zatím o nejširší podobnou anketu mezi utečenci, jejímž cílem bylo zjistit, co jsou Syřané zač a proč přicházejí do Evropy. V návaznosti na to jim totiž budou moci mezinárodní organizace i vládní úřady poskytnout mnohem konkrétnější pomoc.

Z vyzpovídaných osob jich mělo 86 procent vyšší vzdělání, buď středoškolské či vysokoškolské. Asi čtvrtina uprchlíků stále pátrá po některém členovi rodiny, který v Sýrii zmizel. Nadpoloviční většina, 63 procent dotazovaných, uprchla ze Sýrie v letošním roce a 85 procent se jich dostalo do Řecka na první pokus.


Přečtěte si: Německo za letošní rok eviduje milion migrantů, vláda čekala 800 tisíc


Z průzkumu dále vyplynulo, že přes 62 procent uprchlíků pochází z Damašku či Halabu, tedy dvou největších syrských měst. Mezi příchozími bylo nejvíce studentů, ale také učitelů, právníků, lékařů, pekařů, projektantů, kadeřníků a počítačových expertů.

Podle UNHCR dorazilo do Řecka v období mezi dubnem a zářím téměř 263 tisíc uprchlíků. Vyzpovídaný vzorek tak představuje jen jejich malou část, přesto ale průzkum přispívá k větší informovanosti o složení uprchlické vlny, uvedla organizace. UNHCR plánuje provést do konce prosince ještě další dva průzkumy a shromáždit o utečencích co nejkomplexnější množství informací.


Čtěte také:

Sobotka: Evropa nesmí během migrační krize pomáhat za cenu sebeohrožení

Balkánské země na summitu dohodly součinnost v migrační krizi

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Pomůžeme vám dobýt Rakku, ale bez Kurdů, slíbil Erdogan USA

Turecko se chce po boku Spojených států podílet na boji s radikály ze samozvaného Islámského státu (IS) a vyhnat je z jejich bašty v syrském městě Rakka. Podmínkou je, že se… více

Mobilní web