Uruguay před rokem legalizovala konopí

Omamné účinky konopí (marihuany) jsou lidstvu známy nejméně po několik tisíciletí. Zmiňují se o něm indické védy, čínské lékařské spisy či řecký historik Hérodotos. Ten zmiňuje zvyk Skythů házet semena konopí na rozpálené kameny v jakési obdobě parní lázně. „Skythové pak, jsouce těmito výpary velice potěšeni, vyjí jako vlkové,“ píše otec historie.

 Uruguay schválila úplnou legalizaci marihuany jako první stát na světě.
5.5.2015 10:40   |  

V Evropě se konopí těšilo od 19. století pozornosti některých umělců, jeho užívání popisuje například irský básník William Butler Yeats nebo v Praze žijící spisovatel Gustav Meyrink.

Anketa

Souhlasíte s legalizací marihuany nejen pro lékařské účely?

Ano   72% Ne   28%

V anketě hlasovalo 232 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Ve 20. letech minulého století jistí Američané dospěli k závěru, že kouření konopí vede k agresivitě a celkovému úpadku osobnosti. Boj proti němu byl veden s podobnou vervou, jako boj proti alkoholu v době prohibice.

Masovější užívání na Západě začíná s příchodem hnutí hippies v 60. letech 20. století. Od té doby se mnoho aktivistů snažilo marihuanu zbavit nálepky nebezpečné drogy, ale většinová společnost se tomu zuby nehty bránila.

Jedním z konopně nejpřívětivějších států bylo dlouho Nizozemsko, které tolerovalo kouření marihuany v takzvaných coffee shopech, v nichž se droga směla i prodávat.

Teprve v roce 2012 americký stát Colorado jako první legalizoval rekreační užívání konopí. Jihoamerická země Uruguay ovšem zašla ještě dále, když před rokem povolila nejen jeho užívání, ale i produkci a prodej. Stát si nicméně nárokuje jistou regulaci a kontrolu. Uživatelé se například musí registrovat a měsíčně mají povoleno koupit nejvýše 40 gramů na osobu. Konopí se také nesmí prodávat cizincům, ani převážet za hranice země.


Čtěte také:

Podepsáno. Uruguay má zákon umožňující trh s marihuanou

O pěstování marihuany je zájem. Budou ale pacienti platit 300 Kč za gram?

Marian Hronek Autor: Marian Hronek editor E15 a E15 weekly

Komentáře

Čtěte také

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu

Siemens zmrazí investice v Británii, počká si na výsledek brexitu Fotogalerie

Německý energetický koncern Siemens pozastaví všechny plánované investice do větrné energie ve Velké Británii. Firma chce počkat, až bude jasné, jakou podobu dostanou vztahy… více

Komerční prezentace
Mobilní web