USA odstrašují Pchjongjang, do Jižní Koreje vyslaly „neviditelné“ stíhačky

Spojené státy vyslaly do Jižní Koreje na společné cvičení obávané stíhací letouny F-22 Raptor. Washington tím chce zdůraznit své odhodlání bránit jihokorejského spojence v případě konfliktu se Severní Koreou. Ta v posledních týdnech zintenzívnila vojenské výhrůžky vůči Jihu a jeho partnerům a Soul dnes dal najevo, že podobná varování nepodceňuje.

Stíhačka F-22 Raptor
1.4.2013 12:21   |  

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje po dnešním setkání s bezpečnostními činiteli prohlásila, že výhrůžky Pchjongjangu bere velmi vážně. „Jakákoli provokace proti Jižní Koreji a jejímu národu vyvolá zásadní odezvu v podobě vojenské odvety bez politických ohledů,“ řekla.

Ministr obrany Kim Pjong-kwan prohlásil, že v takovém případě by Jižní Korea provedla preventivní útoky na severokorejská jaderná a vojenská zařízení. „Velmi rychle bychom přistoupili k tomu, co se nazývá aktivní odstrašení, abychom neutralizovali jaderné a raketové ohrožení ze severu,“ řekl. Ministr zahraničí Jong Pjong-Se má o KLDR tento týden jednat se svým americkým protějškem Johnem Kerrym ve Washingtonu.

Americké stíhačky F-22, které jsou „neviditelné“ pro běžné radary, přiletěly na americkou leteckou základnu Osan z Japonska. “(Severní Korea) nedosáhne ničeho vyhrožováním nebo provokacemi, které ji budou jen dále izolovat a které budou podkopávat mezinárodní úsilí o zajištění míru a stability v severovýchodní Asii,“ uvedlo dnes americké vojenské velitelství v Jižní Koreji.

USA před třemi dny vyslaly k cvičnému přeletu nad Jižní Koreu dva bombardéry B-2, které jsou rovněž vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary a které jsou schopny nést jaderné pumy. Jednalo se prý o „odstrašující misi“.

Spojené státy a Jižní Korea zahájily společná pozemní, námořní a letecká cvičení již 1. března a manévry mají pokračovat až do 30. dubna. Konají se v době zvýšeného napětí v regionu, jež v únoru vyvolala třetí severokorejská jaderná zkouška.

Soul a Washington pořádají rozsáhlé společné manévry každoročně. Letos se jich účastní asi 10 tisíc amerických vojáků a 200 tisíc příslušníků jihokorejské armády. Přestože spojenci každoročně opakují, že cvičení má obranný charakter, KLDR je pokaždé odsoudí jako nácvik americké invaze na Sever s cílem svržení komunistického režimu.

USA mají v Jižní Koreji přes 28 tisíc vojáků. Významná americká vojenská přítomnost v oblasti se datuje od korejské války z let 1950 až 1953, která skončila pouze příměřím, nikoli podpisem řádné mírové smlouvy.


Čtěte také:

KLDR vstupuje do „válečného stavu“ s Jižní Koreou, oznámil Pchjongjang

Kim stupňuje napětí, nařídil pohotovost raketovým jednotkám

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko rozpustí prezidentskou stráž, puče se účastnila desetina členů

Turecko po zmařeném puči rozpustí prezidentskou stráž. Oznámil to turecký premiér Binali Yildirim, uvedl v noci na dnešek portál BBC. V souvislosti s pokusem o převrat úřady… více

Mobilní web