USA prý chtějí přijmout 110 tisíc uprchlíků, o třetinu víc než obvykle

Spojené státy počítají s tím, že v příštím fiskálním roce přijmou 110 tisíc uprchlíků z celého světa, což bude téměř třetinový nárůst proti letošku. Nárůst podle agentury AP souvisí se syrskou krizí a konflikty v Iráku a Afghánistánu, v případě volebního vítězství Donalda Trumpa se však může trend výrazně obrátit.

ilustrační foto
14.9.2016 16:43   |  

Během 12 měsíců do letošního 30. září měl Washington v plánu přijmout na americkém území 85 tisíc uprchlíků, mezi nimiž bylo i 10 tisíc Syřanů. Příští fiskální rok tedy vzroste celkový počet o 25 tisíc.

Právě Obamova snaha o zvýšení počtu běženců přicházejících do USA ze Sýrie a dalších blízkovýchodních zemí narazila na odpor republikánů v čele s jejich prezidentským kandidátem Trumpem. Republikánští zákonodárci dokonce ve Sněmovně reprezentantů už loni prosadili návrh normy pozastavující přijímání imigrantů kvůli obavám z možných teroristických útoků, Senátem však tento návrh neprošel. Trump slíbil, že v případě jeho vítězství přestane Washington uprchlíky z muslimských zemí přijímat.


Čtěte také: Počet přistěhovalců do Německa z jiných zemí EU dosáhl rekordu

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit


Obama opakovaně prohlásil, že běženci jsou důkladně bezpečnostně prověřeni a jejich přijímání nepředstavuje žádné riziko.

Americký ministr zahraničí John Kerry již dříve uvedl, že v příštím fiskálním roce by v USA mohlo nalézt útočiště na 100 tisíc běženců, toto číslo by se ale podle něho mohlo změnit směrem vzhůru.


Čtěte také:

Merkelová: Na řešení otázky běženců se musejí podílet všichni

Ankara žádá po Bruselu rychlejší přísun peněz na zvládání migrace

Maďaři prodlužují krizový stav v zemi. Nevěří, že dohoda s Turky zastaví migraci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web