USA prý špehovaly tři poslední prezidenty Francie | E15.cz

USA prý špehovaly tři poslední prezidenty Francie

USA prý špehovaly tři poslední prezidenty Francie
Francois Hollande
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) špehovala minimálně v letech 2006 až 2012 tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a François Hollande. S odvoláním na dokumenty portálu Wikileaks to uvedla francouzská média.

Dokumenty získané serverem byly vedeny jako přísně tajné. Obsahují především pět zpráv NSA o zachycených komunikacích francouzských politiků. Tyto informace byly určeny pro americké zpravodajské služby, uvedl například deník Libération.

Podle týdeníku L'Express Američané nešpehovali jen prezidenty, ale i francouzské ministry, vysoké úředníky, zákonodárce a diplomaty. Podle listu sledovali především jejich telefonickou komunikaci. Hollande svolal na středu dopoledne mimořádnou schůzku obranné rady státu, sdělil večer agentuře AFP zdroj z okolí prezidenta. „Obranná rada vyhodnotí povahu informací zveřejněných v tisku a přijme užitečné závěry,“ uvedl zdroj.

USA: Hollandeovy komunikace nesledujeme
Bílý dům ujistil, že nesleduje a nehodlá sledovat komunikace francouzského prezidenta Françoise Hollandea, uvedla agentura AFP. Washington tak reagoval na zprávy, podle kterých tajné služby USA špehovaly tři poslední francouzské prezidenty.

„Nezaměřujeme se a nebudeme se zaměřovat na komunikace prezidenta Hollandea,“ řekl AFP mluvčí americké národní bezpečnostní rady NSC Ned Price. Neupřesnil ale, zda se podobné operace neuskutečnily v minulosti, poznamenala agentura.

Už dříve vyšlo podobně najevo, že NSA prý sledovala komunikace německých představitelů včetně kancléřky Angely Merkelové. Informace o těchto tajných monitorovacích programech USA postupně zveřejňuje v posledních letech bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden.

Na základě odhalení prezident Barack Obama slíbil zreformovat NSA. Americký Senát začátkem měsíce po bouřlivé debatě schválil zákon, který omezuje hromadný sběr dat o telefonní komunikaci tajnými službami. Data budou nově namísto NSA shromažďovat a uchovávat telekomunikační firmy a NSA do nich bude moci nahlížet jen se svolením soudu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!