USA v Evropě rozmístí bojové letouny F-22, kvůli Rusku | E15.cz

USA v Evropě rozmístí bojové letouny F-22, kvůli Rusku

USA v Evropě rozmístí bojové letouny F-22, kvůli Rusku
F-22 Raptor
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: mashleymorgan via Flickr

ČTK

Spojené státy do Evropy v dohledné době vyšlou bojové stíhačky F-22. S odvoláním na zástupkyni Pentagonu Deborah Jamesovou o tom dnes informovala agentura Reuters. Rozmístění letadel v Evropě má být součástí snahy podpořit východoevropské členské země Severoatlantické aliance (NATO), které se obávají agresivní politiky Ruska.

Jamesová neuvedla konkrétní počet, datum rozmístění ani zemi, v níž by měly stíhačky působit. „Ruská vojenská aktivita na Ukrajině nám a našim evropským spojencům stále dělá velké starosti,“ vysvětlila Jamesová.

Rozmístění stíhaček v Evropě umožní podle náčelníka štábu letectva Marka Welshe Jamese společná cvičení s evropskými partnery z NATO, při nichž si američtí piloti budou moci ověřit možnosti spolupráce i schopnost F-22 komunikovat s jinými bojovými letouny. Pilotům prý pomůže i získání zkušeností s létáním nad evropským terénem.

Americké letectvo v minulosti letouny F-22 umístilo například v Japonsku nebo v Jižní Koreji. Poprvé byl v boji použit tento typ bojové stíhačky v září 2014 během koaličních náletů na pozice organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii. USA mají celkem asi 180 těchto strojů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!