USA zvýší kvůli Rusku a Číně provoz bezpilotních letounů | E15.cz

USA zvýší kvůli Rusku a Číně provoz bezpilotních letounů

USA zvýší kvůli Rusku a Číně provoz bezpilotních letounů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC: (CC BY 2.0) / Official U.S. Navy Page/flickr.com

ČTK

Spojené státy, které podle Pentagonu čelí stupňující se agresivitě Ruska a Číny, plánují zintenzívnit využívání svých bezpilotních letounů v průběhu příštích několika let asi o 50 procent. Podle agentury AP to znamená, že americká armáda bude muset mít k dispozici mnohem více bezpilotních letounů než doposud.

K tomuto rozhodnutí tlačí armádu také nynější naléhání letectva na snížení současného počtu misí pro nedostatek strojů z 65 na 60. To ale už vojenskému velení nestačí na zajištění dohledu nad rostoucími bezpečnostními hrozbami ve světě.

Bezpilotní letouny jsou ve velké míře používány k útokům na teroristické cíle a na shromažďování informací z bojových zón. Očekává se, že v následujících letech bude potřeba plnění těchto úkolů jen narůstat.

Problematická je pro USA nově stále aktivnější vojenská činnost Ruska, které nedávno anektovalo ukrajinský Krym, a Číny, jež buduje základny na tichomořských atolech. To musejí nyní američtí vojenští plánovači brát v potaz při nasazování hlídkových i ozbrojených bezpilotních letadel v Evropě a v Pacifiku, upozornil nejmenovaný činitel.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!