Usáma bin Ládin je mrtvý, dostali ho Američané

2.5.2011 16:38   |  

aktualizováno Nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin byl v noci na dnešek zabit při operaci speciálního amerického komanda v Pákistánu. Oznámil to americký prezident Barack Obama. Řekl, že je to zatím největší úspěch Spojených států v boji proti terorismu, ale že tento boj nekončí. Teroristovo tělo mezitím bylo podle amerických médií pohřbeno do moře.

Vůdce mezinárodní teroristické sítě Al-Káida, které jsou připisovány zejména atentáty na USA z 11. září 2001, byl dopaden v obytném komplexu u Abbottábádu asi 100 kilometrů severně od pákistánské metropole Islámábádu. Při operaci, jíž se účastnili také pákistánští agenti, přišel o život i jeden z Usámových synů a další dva muži a jedna žena. USA při akci přišly o jeden vrtulník, ale žádný z členů komanda nebyl zabit ani zraněn.

Komando vysadily čtyři vrtulníky. Podle pákistánských zdrojů to bylo dnes v 01:15 místního času (neděle 22:15 SELČ). Bin Ládinovi strážci začali střílet ze střechy a jeden vrtulník spadl. Při následné přestřelce byl bin Ládin zasažen do hlavy. Pákistánská televize odvysílala záběr hlavy, ale později ho stáhla, protože prý jeho pravost není prokázána. Zřícený vrtulník byl podle televize CNN z bezpečnostních důvodů zničen.

Co se stalo nebo děje s bin Ládinovým tělem, nebylo zatím oficiálně oznámeno. Podle amerických médií bylo pohřbeno do moře. USA prý chtěly vyhovět islámské tradici, podle níž je mrtvého třeba pohřbít do 24 hodin. Televize ABC uvedla, že se chtěly vyhnout tomu, aby se z bin Ládinova hrobu stalo poutní místo. Podle muslimských kruhů z Paříže je hození těla do moře zcela v rozporu s muslimskou tradicí.

Jak dlouho se Usáma bin Ládin na místě zásahu skrýval, není jasné. Rozvědka zmíněný objekt vytipovala jako jeho možnou skrýš loni v září. Na základě dalšího pátrání, na němž se podíleli i Pákistánci, Obama akci proti bin Ládinovi schválil minulý týden.

Dvoupatrový dům byl jen asi sto metrů od pákistánské vojenské akademie. V Abbottábádu jsou posádky tří pluků pákistánské armády. Žijí tam tisíce vojáků a je v něm mnoho armádních budov.

USA oficiálně nesdělily, k jaké jednotce speciální komando patřilo, ale vysoký armádní zdroj CNN řekl, že operaci provedli příslušníci speciální jednotky amerického námořnictva SEAL.

Američané oslavují ránu terorismu

Před Bílým domem se shromáždily stovky lidí, kteří s americkými vlajkami oslavují teroristovu smrt. Ve svém projevu prezident Obama označil bin Ládinovo dopadení za vítězství spravedlnosti.

Pro Obamu a jeho národní bezpečnostní je to velký úspěch - mnozí Američané už ani nedoufali, že se teroristu někdy podaří dopadnout, upozornila agentura Reuters.

Bývalý prezident George W. Bush, který byl v úřadu v době zářijových útoků a usiloval o dopadení bin Ládina živého či mrtvého, označil úspěšnou operaci za „momentální úspěch“. „Boj proti terorismu pokračuje, ale dnes v noci (ráno SELČ) Amerika vyslala neklamné poselství: nezáleží na tom, jak dlouho to potrvá, ale spravedlnost se naplní,“ uvedl Bush ve svém prohlášení.

USA v důsledku této události uvedly do pohotovosti svá velvyslanectví. Varovaly Američany před možnými odvetnými akcemi Al-Káidy.

Původem Saúdský Arab pocházel z bohaté rodiny. Založil a financoval činnost Al-Káidy, v jejímž čele stál. Mimo jiné byl mozkem teroristických útoků z 11. září 2001 v USA, které si vyžádaly několik tisíc lidských životů. Na svědomí měl i řadu dalších atentátů včetně útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998.

Po bin Ládinovi pátraly americké síly od roku 2001, kdy se mu podařilo uniknout při operaci amerických i afghánských sil v jeskynním komplexu Tora Bora na východě Afghánistánu. Dařilo se mu nadále skrývat a nakonec řada činitelů výzvědných sil dospěla k přesvědčení, že se skrývá v Pákistánu. Bin Ládin se čas od času objevil na videozáznamech s různými prohlášeními, v nichž především obhajoval extremistické islamistické postoje.

Americký prezident Barack Obama hovoří o smrti Usámy bin Ládina

Americká vláda kvůli bin Ládinově smrti varuje své občany

Americké ministerstvo zahraničí vydalo varování pro občany USA v zahraničí. Kvůli zabití Usámy bin Ládina hrozí v některých zemích protiamerické nálady, informuje agentura Reuters.

„Ve světle nejistoty a proměnlivosti současné situace by měli američtí občané v oblastech, kde v minulosti byly patrné protiamerické nálady, omezit vycházky z obydlí a hotelů a zdržet se veřejných shromáždění a demonstrací,“ varovalo ministerstvo.

Podobně varoval ve svém projevu i prezident Barack Obama. „Bezpochyby bude Al-Káida pokračovat v útocích proti nám. Musíme zůstat a zůstaneme ostražití doma i v zahraničí,“ prohlásil Obama.

„Hrozba teroristického útoku vůči Spojeným státům se nijak nesnížila. Jde ale o klíčovou kapitolu ve válce proti terorismu,“ řekl Juan Zarate, který zastával funkci poradce amerického prezidenta George W. Bushe pro otázku národní bezpečnosti.

Americké tajné služby se prozatím k hrozbě možné odvety Al-Káidy nevyjádřily.

Televize CNN připomíná zprávu amerického ministerstva obrany z minulého týdne, že Chálid Šajch Muhammad, který organizoval útoky z 11. září, řekl, že Al-Káida vlastní jadernou bombu a je připravena ji odpálit v Evropě.

Bin Ládina v čele Al-Káidy zřejmě nahradí Ajmán Zavahrí

Až dosud druhý nejvyšší představitel mezinárodní teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí s největší pravděpodobností nahradí Usámu bin Ládina, informuje o tom agentura Reuters.

Minulý měsíc Zavahrí vyzýval muslimy, aby v Libyi, Tunisku, Alžírsku a dalších muslimských zemích, aby bojovali proti jednotkám Severoatlantické aliance a USA.

Zavahrí je jedním z nejhledanějších teroristů světa. V síti Al-Káidy patřil tento devětapadesátiletý Egypťan k nejbližším spolupracovníkům jejího zakladatele a vůdce Usámy bin Ládina. Je také označován za hlavního ideologa i stratéga Al-Káidy.

Zavahrímu se přičítá plánování největších útoků této teroristické sítě v poslední době. Na jeho hlavu vypsali Američané odměnu 25 milionů dolarů.

"Král teroru" bin Ládin zabit 10 let po útocích ze září 2001

USA na něj vydaly mezinárodní zatykač již 4. listopadu 1998, později byl zařazen mezi deset nejhledanějších osob na světě a za jeho dopadení vypsaly USA odměnu 50 milionů dolarů. Usáma bin Ládin - strůjce řady teroristických akcí včetně útoků na USA z 11. září 2001 a šéf mezinárodní teroristické sítě Al-Káida. Dnes americký prezident Barack Obama oznámil, že „král teroru“ bin Ládin byl zabit americkými silami v Pákistánu. Bylo mu 54 let.

Vytáhlý, vousatý bin Ládin byl viněn z celé řady nejhrůznějších teroristických útoků po celém světě za více než 12 let, stejně dlouho se jej pokoušely polapit západní bezpečnostní složky. Radikální islamista, který vyhlásil v 90. letech „svatou válku“ USA a Západu, vedl nejprve boj proti sovětské okupaci Afghánistánu, aby se posléze obrátil proti Západu.

Usáma se narodil nejspíš v březnu 1957 v Rijádu jako 17. z 55 dětí v bohaté rodině stavebního magnáta Muhammada bin Ládina, který pocházel z Jemenu. Na univerzitě v Džiddě studoval ekonomii a management a patřil k pilným studentům; později začal podnikat. Na univerzitě se poprvé setkal s učením radikálních islamistů, což vyústilo v jeho odchod do Afghánistánu po sovětské invazi v roce 1979. Zde organizoval dobrovolníky, zakládal výcvikové tábory a v boji proti sovětské okupaci země spolupracoval i s americkou CIA.

Již v roce 1988 založil síť Al-Káida (Základna), kterou dosud vedl a které začal poskytovat finanční prostředky na zbraně a nejmodernější komunikační techniku. Původně malá skupina se začala rychle rozrůstat v polovině 90. let údajně na popud jedné Usámovy myšlenky: když se globalizuje svět, musí se globalizovat i teroristické hnutí. Vůdcem sítě nebyl ale Usáma sám, řídil ji společně s Egypťanem Ajmánem Zavahrím a dalšími veliteli, kteří operovali a zřejmě stále operují se svými skupinami po světě zcela nezávisle.

Po odchodu sovětských vojsk z Afghánistánu v roce 1989 a vypuknutí první války v Perském zálivu v roce 1991 se Usáma radikálně obrátil proti USA a vyhlásil „svatou válku“ (džihád) Spojeným státům, Západu a „sionisticko-křižácké alianci“. Od roku 1991 měl zakázán pobyt v Saúdské Arábii (byl zbaven saúdskoarabského občanství), do roku 1996 žil v Súdánu, pak se vrátil do Afghánistánu (pod ochranu tehdejšího vládnoucího hnutí Taliban).

Několikrát byla oznámena jeho smrt, pravděpodobně se skrýval v horách na pákistánsko-afghánské hranici. V prosinci 2009 například americký ministr obrany Robert Gates připustil, že USA neví, kde se Usáma skrývá. Loni bylo podle zdrojů z NATO oznámeno, že bin Ládin žil v severozápadním Pákistánu, Pákistán ale jeho přítomnost na svém území vyloučil.

Spolu se 150 radikálními duchovními vytvořil v únoru 1998 Světovou islámskou frontu džihádu proti Židům a křižákům a vyhlásil fatvu proti Američanům: „Zabíjení Američanů a jejich civilních a vojenských spojenců je náboženskou povinností pro každého muslima, ať jsou v jakékoli zemi, až do doby, než bude od těchto skupin osvobozena (jeruzalémská) mešita Al-Aksá a než jejich armády opustí muslimskou půdu.“

Kromě útoků ze září 2001 byl Usáma spojován i s útoky proti americkým základnám v Saúdské Arábii v listopadu 1995 a červnu 1996 (26 mrtvých), s útokem v egyptském Luxoru v listopadu 1997 (58 mrtvých), pumovými útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998 (224 mrtvých), atentátem na americký torpédoborec USS Cole v jemenském Adenu v říjnu 2000 (17 mrtvých), atentátem na indonéském ostrově Bali v říjnu 2002 (202 mrtvých) či se sérií pumových útoků v Madridu v březnu 2004 (191 mrtvých).

Podle dostupných údajů se majetek Usámy odhadoval na nejméně 270 milionů dolarů, i když jej v roce 1994 jeho miliardářská rodina prý vydědila. Velkou část jmění získal Usáma údajně obchodem s drogami.

Usáma bin Muhammad bin Avad bin Ládin, jenž proslul výroky jako „Řešením je džihád a svištění kulek“ či „Našim cílem je každý americký muž. Vyzýváme muslimy, aby využili majetek k džihádu a pro hnutí odhodlaná zabíjet Židy a křižáky“, měl údajně čtyři až pět manželek a na 20 dětí. Poprvé se oženil již v 17 letech se svou sestřenicí ze Sýrie, popáté se údajně oženil koncem července 2000 s jemenskou dívkou v Afghánistánu.

Autor: čtk, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web