Utěsnění Maďarska odklonilo proudy migrantů, ti našli chorvatskou cestu | E15.cz

Utěsnění Maďarska odklonilo proudy migrantů, ti našli chorvatskou cestu

Utěsnění Maďarska odklonilo proudy migrantů, ti našli chorvatskou cestu
Hraniční přechod Nickelsdorf/Hegyeshalom
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK
Luboš Heger

Ostnaté dráty nejsou v 21. století žádnou odpovědí, je to jen hrozba. S těmito slovy kritiky namířenými na Budapešť včera chorvatský ministr vnitra Ranko Ostojić uzavřel tiskovou konferenci, na níž v podstatě vyjádřil připravenost převzít roli tranzitní země pro zmatené uprchlíky, jichž se tisíce štosují při hranici s Maďarskem.

To včera nasadilo policejní zátarasy, přes které neprošel nikdo bez platných dokladů pro vstup do schengenského prostoru. Příval se naráz téměř zastavil, několik set běženců, kteří se přes plot a zátarasy přece jen dostali, zadržela ve vnitrozemí policie nebo armáda, která je předala do vazby ke stíhání za nelegální přechod hranic. Proud lidí směřující z Makedonie se odpoledne odklonil a začal směřovat k chorvatské hranici poblíž Dunaje.

„Umožníme jim průchod tam, kam budou potřebovat,“ řekl včera Ostojić. Chorvatsko včera zároveň poslalo do oblasti tým na vyhledávání nevybuchlých min, které zůstaly při hranici se Srbskem z počátku devadesátých let, kdy v zemi zuřila občanská válka, a mohly by pochodující migranty zranit. Už z prvních autobusů, které včera ráno přijely k srbsko-chorvatské hranici, se běženci vyhrnuli přes kukuřičné pole do momentálně vstřícné země. Chorvaté očekávají, že migranti budou dále pokračovat do Slovinska a z něj do Rakouska. To včera posílilo hlídky u hranic stejně jako Slovensko.

Do Chorvatska za posledních 24 hodin dorazily až čtyři tisícovky běženců
Do Chorvatska dorazilo ze Srbska za posledních 24 hodin asi 4000 uprchlíků, většinou z Blízkého východu. Informovala o tom chorvatská televize HRT.

O uprchlické krizi budou dnes dopoledne jednat chorvatský premiér Zoran Milanović a rakouský kancléř Werner Faymann.

Milanović běžencům už dříve slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy. První vlak s asi 800 uprchlíky dorazil do metropole Záhřebu dnes brzy ráno. Sociální sítě vzápětí zaplavily snímky chorvatských policistů, jak pomáhají s vystupováním malým dětem.

Situace v chorvatském městečku Tovarnik poblíž srbské hranice je podle tweetů chorvatských novinářů nicméně chaotická a je tam v tuto chvíli až 5000 běženců.

Kritická slova na adresu Budapešti zazněla i z Rumunska, jež je potenciálně další tranzitní zemí a jeho ministerstvo zahraničí označilo uzavření maďarských hranic za „nefér gesto“. Rakouský kancléř Werner Faymann obvinil Maďary ze „strkání hlavy do písku“. Srbský ministr zahraničí vyjádřil obavu, že ze Srbska se nyní stane „sběrný tábor“, neboť tisíce dezorientovaných lidí stále ještě kempují u jeho severních hranic s Maďarskem.

Evropský parlament se dnes mimořádně sejde k hlasování o návrzích Evropské komise k migrační krizi, včetně plánu na přerozdělování uprchlíků do méně zasažených zemí osmadvacítky. Europoslanci o tom rozhodli na včerejší schůzi před tím, než je lucemburský ministr zahraničí a pro migraci Jean Asselborn informoval o výsledcích pondělního jednání ministrů vnitra zemí EU, kteří se nad plány komise shodnout nedokázali.

Autor: ČTK, Luboš Heger
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!