Útočník v manilském kasinu zabil nejméně 36 lidí, desítky dalších zranil | E15.cz

Útočník v manilském kasinu zabil nejméně 36 lidí, desítky dalších zranil

ČTK

Nejméně 36 lidí zemřelo při nočním útoku v kasinu ve filipínské metropoli Manile. Kancelář filipínského prezidenta uvedla, že patrně nejde o teroristický útok. Útočník podle policie zřejmě spáchal sebevraždu. Většina obětí se pravděpodobně udusila kouřem z požáru způsobeného pachatelem. Dalších nejméně 54 osob utrpělo zranění.

Incident, který byl nejprve označován jako možný teroristický útok, podle úřadů s terorismem nesouvisel. K činu se sice přihlásila teroristická organizace Islámský stát, podle šéfa filipínské policie Ronalda dela Rosy tak ale učinila v rámci snahy o vlastní propagaci. Policie se domnívá, že šlo o loupežné přepadení.

"Sám se upálil v hotelovém pokoji číslo 510," řekl policejní šéf na tiskové konferenci k osudu údajného lupiče. "Lehl si na postel, přikryl se silnou dekou a zjevně se polil benzínem," dodal dela Rosa.

Britská policie v souvislosti s útokem v Manchesteru zatkla dalšího muže

"Vše naznačuje, že šlo kriminální čin psychicky narušeného jedince... Ačkoli útočník vystřelil několik výstražných ran, zřejmě nechtěl nikoho zastřelit," uvedl mluvčí filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, Ernesto Abella.

Střelec vtrhl v noci na dnešek do komplexu sestávajícího z hotelu a zábavního a nákupního centra a v místním kasinu začal střílet do vzduchu a polévat benzínem a zapalovat hrací stoly. Z budovy začal stoupat hustý dým, který byl podle lékařů zřejmě příčinou smrti většiny obětí.

Podle vedení hotelu mezi nejméně 36 mrtvými bylo 13 zaměstnanců komplexu a 22 hostů. Identifikace těl však stále probíhá.

Rusové zaútočili na pozice Islámského státu střelami ze Středomoří

Úřady uvedly, že nejméně 54 osob bylo zraněno, někteří vážně. Mnozí se nadýchali kouře a několik osob utrpělo zlomeniny, když propukl v komplexu chaos a lidé se snažili dostat ven.

Útočník nicméně přímo do lidí nestřílel, uvedla policie. České ministerstvo zahraničí nepředpokládá, že by v areálu byli Češi.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!