Útočník z Istanbulu byl členem IS, policie varovala před dalším hrozbami

aktualizováno Pachatelem sobotního sebevražedného útoku v Istanbulu, při němž zemřeli čtyři lidé a sám atentátník, byl příslušník hnutí Islámský stát (IS), uvedl dnes turecký ministr vnitra Efkan Ala. Kvůli neupřesněné hrozbě úřady večer zrušily jinak ostře sledovaný fotbalový zápas istanbulských týmů Galatasaray a Fenerbahçe krátce před jeho zahájením.

Kurdové se v Istanbulu kvůli zákazu oslav nového roku střetli s policií
20.3.2016 20:44   |  

Zrušení klíčového zápasu, který byl odložen na dosud neupřesněný termín, vedl dnes večer také k evakuaci fanoušků ze stadionu. Úřad istanbulského guvernéra podle televize CNN Türk uvedl, že obdržel vážné zpravodajské informace o „možné bezpečnostní hrozbě“. Bližší podrobnosti ale nesdělil. Opatření úřady zavedly „v souladu s požadavky fotbalových klubů“. Nad stadionem kroužily policejní vrtulníky.

Útok v sobotu dopoledne ochromil centrum evropské části Istanbulu, protože pachatel se odpálil na pěší zóně v rušné ulici Istiklal poblíž Taksimského náměstí. Kromě atentátníka zemřeli další čtyři lidé - tři Izraelci a jeden Íránec. Zranění utrpěly téměř čtyři desítky osob, v nemocnicích je podle čerstvých údajů ministerstva zdravotnictví dosud 15 zraněných lidí.

Identifikovaný atentátník byl na seznamu hledaných osob podezřelých z napojení na teroristické organizace, ale úřady měly za to, že pobývá v Sýrii a pohřešuje se. Byl členem IS.

Bezpečnostní složky v pohotovosti

Islámský stát měl na svědomí i předchozí sebevražedný útok v Istanbulu - v lednu se atentátník odpálil u skupiny turistů v centru města, zemřelo dvanáct německých občanů. Turecko zažilo v posledních měsících celou sérii teroristických útoků. Naposledy útočili sebevražední atentátníci v neděli 13. března v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí.

Turecké bezpečnostní složky jsou po sobotním útoku v pohotovosti a úřady mimo jiné zakázaly některé plánované oslavy kurdského nového roku. Německo oznámilo, že jeho zastupitelské úřady, které byly kvůli teroristické hrozbě uzavřeny ve čtvrtek, zůstanou zavřené i v pondělí.


Čtěte také:

Sebevražedný útok v Istanbulu má nejméně čtyři oběti

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Cukrářům z Ovocného Světozoru je Praha malá, chystají expanzi po Česku

Na patnáct až dvacet nových provozoven odhadují majitelé Ovocného Světozoru potenciál cukrářské sítě pro franšízovou expanzi do velkých měst tuzemska. Ze strany partnerů si to… více

Komerční prezentace
Mobilní web