Útočník z Istanbulu byl členem IS, policie varovala před dalším hrozbami | E15.cz

Útočník z Istanbulu byl členem IS, policie varovala před dalším hrozbami

Útočník z Istanbulu byl členem IS, policie varovala před dalším hrozbami
Kurdové se v Istanbulu kvůli zákazu oslav nového roku střetli s policií
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Pachatelem sobotního sebevražedného útoku v Istanbulu, při němž zemřeli čtyři lidé a sám atentátník, byl příslušník hnutí Islámský stát (IS), uvedl dnes turecký ministr vnitra Efkan Ala. Kvůli neupřesněné hrozbě úřady večer zrušily jinak ostře sledovaný fotbalový zápas istanbulských týmů Galatasaray a Fenerbahçe krátce před jeho zahájením.

Zrušení klíčového zápasu, který byl odložen na dosud neupřesněný termín, vedl dnes večer také k evakuaci fanoušků ze stadionu. Úřad istanbulského guvernéra podle televize CNN Türk uvedl, že obdržel vážné zpravodajské informace o „možné bezpečnostní hrozbě“. Bližší podrobnosti ale nesdělil. Opatření úřady zavedly „v souladu s požadavky fotbalových klubů“. Nad stadionem kroužily policejní vrtulníky.

Útok v sobotu dopoledne ochromil centrum evropské části Istanbulu, protože pachatel se odpálil na pěší zóně v rušné ulici Istiklal poblíž Taksimského náměstí. Kromě atentátníka zemřeli další čtyři lidé - tři Izraelci a jeden Íránec. Zranění utrpěly téměř čtyři desítky osob, v nemocnicích je podle čerstvých údajů ministerstva zdravotnictví dosud 15 zraněných lidí.

Identifikovaný atentátník byl na seznamu hledaných osob podezřelých z napojení na teroristické organizace, ale úřady měly za to, že pobývá v Sýrii a pohřešuje se. Byl členem IS.

Bezpečnostní složky v pohotovosti

Islámský stát měl na svědomí i předchozí sebevražedný útok v Istanbulu - v lednu se atentátník odpálil u skupiny turistů v centru města, zemřelo dvanáct německých občanů. Turecko zažilo v posledních měsících celou sérii teroristických útoků. Naposledy útočili sebevražední atentátníci v neděli 13. března v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí.

Turecké bezpečnostní složky jsou po sobotním útoku v pohotovosti a úřady mimo jiné zakázaly některé plánované oslavy kurdského nového roku. Německo oznámilo, že jeho zastupitelské úřady, které byly kvůli teroristické hrozbě uzavřeny ve čtvrtek, zůstanou zavřené i v pondělí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!