Útoky v Bruselu jsou činy teroristů, tvrdí prokuratura

aktualizováno Belgický premiér Charles Michel označil dnešní sérii výbuchů na bruselském letišti a v metru za teroristický čin. Již dříve takové prohlášení vydala belgická prokuratura s tím, že na bruselském letišti Zaventem útočil sebevražedný atentátník. Michel na první tiskové konferenci po útocích bez upřesnění řekl, že mnoho lidí zahynulo a utrpělo zranění. Na letišti zemřelo 11 lidí, dalších 15 lidí pak zahynulo v metru.

 Výbuch na letišti v Bruselu (22. března)
22.3.2016 12:47   |  

O sebevražedném atentátníkovi, který se odpálil v letištní hale, hovořil i Michel. Premiér útoky označil za slepé, násilné a zbabělé. Nyní je podle něj nejdůležitější postarat se o zraněné a zajistit jim lékařskou péči.

Belgie podle Michela prožila černý den své historie, neboť čelila teroristickým útokům, kterých se dlouho obávala.

Premiéra prohlásil, že zatím nemá informace, že by dnešní události souvisely s teroristickými útoky v Paříži z loňského 13. listopadu, při kterých zahynulo 130 lidí. Minulý týden v pátek policie v Bruselu dopadla Salaha Abdeslama, jednoho ze spolupachatelů útoků v Paříži.


ONLINE: Letištěm a metrem v Bruselu otřásly výbuchy, vyžádaly si oběti


Michel také řekl, že úřady nyní vyhodnocují přijatá bezpečnostní opatření a zvažují další možnosti, jako je například povolání vojska k ochraně hranic. Dodal, že některé vojenské posily již byly povolány. V Bruselu dnes bylo dodatečně rozmístěno 225 vojáků, kteří vypomohou stávajícím bezpečnostním sborům.

„V tomto okamžiku to vypadá, že policisté v Bruselu řeší koordinovaný teroristický útok,“ prohlásil prezident Evropské policejní konfederace EuroCOP Angels Bosch. „Nejnovější události nám ukázaly, že terorismus nezná hranic. Více než kdy jindy musejí policejní síly spolupracovat. Musíme zajistit, aby všichni naši policisté, nejen ti elitní, byli náležitě vycvičeni k reakci na takovéto incidenty v budoucnosti,“ dodal.

Bruselské úřady vyzvaly občany, aby ke komunikaci využívali sociální sítě. „Netelefonujte. Pište textové zprávy nebo využijte sociální média. Sítě jsou přetížené,“ sdělilo krizové centrum na twitteru.

Krizové centrum rovněž vyzvalo obyvatele města, aby setrvali na místech, kde se nacházejí. V Bruselu panuje extrémně napjatá situace a stále se objevují zprávy o nových hrozbách. Uzavřena byla například oblast kolem královského paláce kvůli nálezu podezřelého balíčku, uvedl francouzský deník Le Monde.


Čtěte také:

Policie zvýšila kvůli explozi v Bruselu ostrahu českých letišť i metra

Evropské akcie po útocích v Bruselu padají, ztrácejí aerolinky a hotely

V bruselském metru zahynulo až 15 lidí, zraněných je 55

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Holešovické nákupní centrum Lordshipu bude nižší, s parkovištěm pro místní

Radnice Prahy 7 se domluvila s firmou Lordship na podobě nákupního centra Holešovický trojúhelník na pozemku mezi ulicemi Veletržní, Strojnická a U Studánky. Potvrdili to starosta… více

Mobilní web