V Donbasu platí nové příměří, klid zbraní obě strany dodržují | E15.cz

V Donbasu platí nové příměří, klid zbraní obě strany dodržují

V Donbasu platí nové příměří, klid zbraní obě strany dodržují
Ukrajinská armáda na Donbasu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Na východě Ukrajiny o půlnoci ustaly přestřelky na linii příměří mezi proruskými povstalci a ukrajinskou armádou. Klid zbraní, dohodnutý v úterý na dobu novoročních a vánočních svátků, obě strany v podstatě dodržují, oznámily dnes informační zdroje v Kyjevě a Doněcku.

Dohodu o zastavení palby uzavřeli povstalci s Kyjevem na zasedání takzvané kontaktní skupiny v běloruském Minsku. Klid zbraní začal platit o půlnoci z úterý na dnešek. Předchozí příměří bylo uzavřeno k začátku nového školního roku v září a vydrželo poměrně dlouho, až do nedávného vzplanutí nových šarvátek.

Podle povstalecké agentury DAN byl v noci v oblastech při frontové linii klid. Nestřílelo se ani v místech, která byla v minulých dnech a týdnech často pod palbou, tedy na severním okraji Doněcku, v Horlivce nebo na východním předměstí Mariupolu.

Rusové plní na Ukrajině „vojenské úkoly“, přiznal poprvé Putin

Podle ukrajinského velení povstalci útočili na armádní pozice až do půlnoci. Jakmile ale dohoda o novém příměří vstoupila v platnost, palba ustala. Výjimkou prý byly jen dva nevelké incidenty u Doněcku, které Kyjev přičítá nekázni vzbouřeneckých jednotek a špatné komunikaci.

Na východě Ukrajiny se bojuje od loňského dubna a příměří byla s větším či menším úspěchem vyhlášena už třikrát. Za dobu bojů zahynulo 9000 lidí a zhruba dva miliony dalších musely opustit svá obydlí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!