V Moskvě zadrželi majitele estonské letecké firmy, viní ho ze špionáže

Ruská kontrarozvědka zadržela a obvinila ze špionáže estonského podnikatele Raiva Susiho během jeho služebního pobytu v Moskvě. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na informace bezpečnostních složek. Za údajnou špionáž, které se měl dopustit v letech 2004 až 2007, hrozí Estonci deset až dvacet let vězení.

 Ilustrační foto Moskvy
19.2.2016 16:45   |  

Susi byl zadržen před týdnem na moskevském letišti Šeremeťjevo a převezen byl do sídla ruské kontrašpionáže FSB v Moskvě. Soud zatím nařídil jeho dvouměsíční vazbu. O osudu estonského obchodníka celý týden nikdo nic nevěděl, uvedla ruská agentura s odvoláním na Susiho advokáta.

Susi je podle Interfaxu majitelem společnosti Aerohooldus, která obchoduje s cvičnými proudovými letouny a zajišťuje jejich servis. Jakékoli provinění podle advokátů kategoricky odmítá a označuje se za oběť vyhrocených estonsko-ruských vztahů. Mluvčí estonské zpravodajské služby KaPo novinářům v Tallinnu řekl, že zatčením Susiho se zabývá estonské ministerstvo zahraničí.

Druhý případ v poslední době

Loni v srpnu na estonsko-ruské hranici zadrželi ruští pohraničníci agenta KaPo Estona Kohvera, který byl později odsouzen za špionáž k 15 letům vězení. Kohver tehdy obvinění odmítal s tím, že byl do Ruska zavlečen. Koncem října byl Kohver vyměněn za bývalého důstojníka estonské policie Alexeje Dressena, který byl v Estonsku odsouzen za špionáž pro Rusko.

Vztahy mezi Tallinnem a Moskvou jsou dlouhodobě napjaté a vyhrotily se zejména po opatřeních, která Moskva učinila ve vztazích k Ukrajině. V Estonsku, kde žije silná ruská menšina, narůstají obavy z hospodářského, politického a vojenského tlaku Ruska, který chce Tallinn kompenzovat zvýšenou přítomností sil NATO v Pobaltí.


Čtěte také:

Ruského vědce čeká osm let vězení, Ukrajině předal dokumentaci vznášedla

BIS: Ruské špiony v Česku zajímají vědecké projekty, aktivizují se i Číňané

BIS odhalila tři ruské špiony, museli opustit Česko

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web