V Polsku skončí anonymní SIM karty, rozvědka dostane nové pravomoci | E15.cz

V Polsku skončí anonymní SIM karty, rozvědka dostane nové pravomoci

V Polsku skončí anonymní SIM karty, rozvědka dostane nové pravomoci
Mobilní telefony - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: TechStage via Flickr

ČTK

Polská tajná služba ABW dostane v boji s terorismem nové pravomoci zasahující do soukromí občanů, aby mohla lépe chránit zemi před případným teroristickým útokem. V Polsku také skončí anonymní SIM-karty do mobilních telefonů. Předpokládá to návrh nového protiteroristického zákona, který chce vláda uvést do života ještě před červencovým summitem NATO ve Varšavě a Světovými dny mládeže v Krakově, kde se čeká papež František a půl milionu poutníků.

„Předloha se nepochybně rychle objeví ve sněmovně,“ napsal dnes list Gazeta Wyborcza, podle kterého se prvotní návrh neustále přiostřoval, v konečné podobě jsou ale dříve kritizované vágní formulace upřesněny. Také občané mají být lépe chráněni tím, že některé činnosti tajných agentů mají kontrolovat soudy.

Předloha počítá se zákazem shromažďování při vyhlášení dvou nejvyšších stupňů teroristického nebezpečí premiérem, v případě nebezpečí z prodlení i ministrem vnitra. V případě ohrožení bude možné i uzavřít polské hranice.

ABW dostane nové pravomoci ohledně sledování a také přístup do desítek databází. Zákon umožní se souhlasem soudu na 14 dní uvěznit podezřelé z terorismu. K obvinění zadrženého postačí informace z odposlechů či elektronické pošty. Na základě dalších důkazů bude možné vazbu prodloužit.

Se svolením soudu bude ABW v rámci „zjišťování teroristického ohrožení“ požadovat od bank, pojišťoven, investičních fondů či burzovních makléřů informace dosud chráněné bankovním tajemstvím.

Nové možnosti zatýkání i blokování webů

Agentura také bude oprávněna k nočním prohlídkám a zatýkání, které až dosud jsou přípustné jen v bezodkladných případech. Získá i pravomoc blokovat po 30 dnů internetové stránky za podmínky svolení soudu. Bude také moci žádat o přístupová hesla. Majitelé nemovitostí budou muset ABW na vyžádání předložit plány budov.

SIM-karty do mobilních telefonů už nebude možné koupit anonymně. U stávajících karet bude uživatel povinen operátorovi do půl roku poskytnout údaje o sobě, jinak telefon zmlkne.

Zákon také umožní zásah policejního odstřelovače v případech, kdy přesný výstřel by mohl zabránit teroristickému útoku. Umožní také sestřelovat bezpilotní letouny, pokud by ohrožovaly letiště či masové akce. V parlamentu má konzervativní kabinet premiérky Beaty Szydlové spolehlivou většinu, a tak lze očekávat hladké schválení předlohy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!