V Rusku se zřítil bombardér, osud pilotů je neznámý | E15.cz

V Rusku se zřítil bombardér, osud pilotů je neznámý

V Rusku se zřítil bombardér, osud pilotů je neznámý
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Dmitry A. Mottl, Flickr.com (CC BY-SA 3.0)

ČTK
bru

U Volgogradu se zřítil ruský bombardér Suchoj Su-24. Osud posádky je zatím neznámý, podle ministerstva obrany se piloti pravděpodobně katapultovali a pátrá se po nich. Stárnoucí letadlo provází v posledních letech řada nehod.

Letoun se zřítil v neobydlené oblasti v 11:23 moskevského času (09:23 SEČ), když nalétával na přistání, asi sedm kilometrů od vojenského letiště Marinovka, ze kterého vzlétl. „Let se odehrával bez výzbroje. Letoun pilotovali zkušení letci, každý z nich měl nalétáno více než tisíc hodin,“ uvedla agentura TASS.

Bombardér Su-24 je nadzvukový, dvoumístný, dvoumotorový hornoplošník s měnitelnou geometrií křídel určený pro boj za každého počasí. Je považován za sovětskou obdobu amerického bombardéru F-111.

Do výzbroje sovětského letectva byl zařazen v polovině 70. let. Nasazen byl jak ruským letectvem v krátké válce s Gruzií v srpnu 2008, tak ukrajinským letectvem v nynějším konfliktu s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

Provoz stárnoucích bombardérů Su-24 v ruském letectvu provází řada katastrof. Jedna z nich se stala v listopadu 2012 na letišti u Rostova na Donu, kdy letoun sjel z přistávací dráhy a shořel. Posádka se katapultovala a vyvázla bez zranění. Nehodu podle ministerstva obrany způsobil brzdicí padák, který se během přistávání utrhl.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!